Toshiba Satellite A300-15K

Czarny, lśniący laptop wygląda interesująco na biurku, lecz do podróży raczej się nie nadaje.

Druga w naszych testach odmiana modelu Satellite A300 jest tańsza, ale i nieco uboższa od wersji, która brała udział w czerwcowym rankingu laptopów średniej klasy cenowej. Różnice między testowaną wówczas konfiguracją oznaczoną 1AL, a obecną 15K są jednak minimalne i sprowadzają się do mniejszego twardego dysku (250 zamiast 320 GB) oraz mniejszej o połowę pamięci własnej układu graficznego (128 MB) oferowanych w tańszym modelu 15K. Obie maszyny ze względu na swe gabaryty i wagę prawie 3 kg należą do urządzeń typowo domowych – nie zainteresują prawdziwie mobilnych użytkowników.

Satellite A300 jest reprezentantem notebooków Toshiby wprowadzonych późną wiosną tego roku, cechujących się zmienioną stylistyką bazującą na obłych, gładkich kształtach i lśniącej czerni. Na pierwszy rzut oka mogą się podobać, jednak po bliższym obcowaniu z laptopami na jaw wychodzą wady takiego wzornictwa: po pierwsze, na obudowie pozostają bardzo wyraźne ślady palców, a po drugie, lśniąca klawiatura nie dość, że odbija światło zewnętrzne, utrudniając zlokalizowanie klawiszy, to na dodatek jest śliska. Niektórych może też drażnić nietypowy, pionowy i wąski kształt klawisza Enter oraz mały lewy Shift. Pochwalić natomiast należy panel dotykowy wraz z przyciskami: touchpad jest bezszczelinowy, odróżniający się od obudowy chropowatą powierzchnią oraz podświetlanym paskiem, zaś duże, srebrne przyciski działają pewnie, chociaż są śliskie. Ponad klawiaturą, pomiędzy bardzo dobrze brzmiącymi głośnikami firmy harman/kardon umieszczono podświetlany pasek dotykowych przycisków do sterowania odtwarzaniem multimediów.

Laptopy Toshiby wyróżniają się kilkoma ciekawymi cechami, m.in. portami USB, które zasilane są nawet po wyłączeniu komputera, umożliwiając ładowanie urządzeń przenośnych, czy też funkcją uwierzytelniania użytkownika na podstawie rysów twarzy (w tym celu oprogramowanie skanujące korzysta z wbudowanej kamery wideo).

Istotną wadą serii Satellite A300 jest brak cyfrowych wyjść wideo DVI lub HDMI, podczas gdy dostępne są analogowe VGA oraz TV. Dla miłośników multimediów wysokiej jakości do dyspozycji jest jedynie gniazdo audio S/PDIF. Pewnym mankamentem dla użytkowników sieci biurowych czy domowych będzie też moduł LAN o szybkości maksimum 100 Mb/s oraz brak obsługi standardu n przez kartę Wi-Fi.

Wyniki testów wydajności modelu 15K były tylko nieznacznie gorsze od uzyskanych przez droższy 1AL. Największe różnice ujawniły się w rezultatach 3DMark i PCMark Vantage, chociaż i tak nie przekraczały 10 procent. Również czas pracy na baterii wynoszący ok. 2,5 godziny okazał się niemal identyczny, przy czym, co ciekawe, szybszy Satellite działał o kilka minut... dłużej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: