Toshiba Satellite P750-10R

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Stylowa obudowa
  • USB 3.0

Wady:

  • Błyszcząca powłoka ekranu

Toshiba Satellite P750-10R to multimedialny laptop stworzony z myślą o rozrywce. Wyposażony jest w szybki procesor, zewnętrzną kartę graficzną NVIDII i głośniki harman/kardon. Ekran o przekątnej 15,6 cali nie oferuje rozdzielczości FullHD, ale dzięki wyposażeniu w gniazdo HDMI możemy podłączyć laptopa do telewizora. Sprawdzamy czy jest odpowiednio szybki do tego żeby zastąpić stacjonarny komputer i jak radzi sobie w grach.

Obudowa

Toshiba Satellite P750 to stylowy laptop całkowicie wykonany z czarnego plastyku. Klapa jak i wnętrze laptopa ozdobione są efektownym "liniowym" wzorem. Cienkie "wyżłobienia" w kształcie nieregularnie ułożonych kresek sprawiają, że laptop wygląda nietuzinkowo i jest praktyczny bo nie widać na nim odcisków palców. Klapa chroniąca ekran jest sztywna podobnie jak cała konstrukcja obudowy.

Toshiba Satellite P750 robi niesamowite wrażenie w nocy dzięki podświetlanym na biało przyciskom dotykowym jak i touchpadzie czy napisowi Satellite. Szkoda, że producent nie wyposażył tego modelu w podświetlaną klawiaturę.

Test laptopa Toshiba Qosmio F750-10L

Na spodzie laptopa zaprojektowano dwie klapki: pod jedną znajduje się dysk a po odkręceniu drugiej mamy dostęp do pamięci RAM. Laptop razem z baterią waży 2,58 kg. Obudowa jest staranie wykonana a wszystkie elementy są dobrze spasowane. Gdy piszemy, bierzemy laptopa do ręki to nic w nim nie trzeszczy nie ugina się. To mocna i praktyczna konstrukcja, która powinna nam długo służyć (8/10 pkt).

Wyposażenie

Toshiba Satellite P750 większość gniazd ma umieszczonych po bokach obudowy. Z lewej strony znajdziemy: VGA, LAN, HDMI, USB 3.0 (oznaczone na niebiesko) i USB 2.0. Z prawej strony zamontowano napęd optyczny (nagrywarka DVD) i dwa gniazda USB 2.0. Niestety gniazda są umieszczone blisko siebie, co utrudni ich jednoczesne wykorzystanie.

Oczywiście nie mogło zabraknąć dwóch najważniejszych bezprzewodowych interfejsów: Bluetooth i Wi-Fi "n". Tuż nad klawiaturą znajdują się też dodatkowe przyciski, które pozwalają na szybkie włączenie interfejsów bezprzewodowych, sterowanie odtwarzaczem multimedialnym, regulowanie głośności, lub uruchomienie programu "eco Utility " Za jego pomocą możemy monitorować pobór prądu jak i dostosować ustawienia zasilania do własnych potrzeb.

Test laptopa Toshiba Satellite Pro R850-122

Ekran

Toshiba Satellite P750 wykorzystuje ekran o przekątnej 15,6 cali, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. To standardowa matryca, która niestety oferuje dosyć wąskie kąty widzenia i przeciętną jasność. Wyposażona jest w błyszcząca powłokę, która działa niemal jak lustro.

Wydajność

Toshiba Satellite P750 wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intela Core i5 2410M, który potrafi wykonać do czterech wątków w jednym cyklu zegara (HyperThreading). To szybki procesor (2,3-2,9 GHz), który bez problemów radzi sobie z pracą z aplikacjami biurowymi, multimedialny i w grach. W tym ostatnim wspiera go układ graficzny NVIDII GeForce GT 460M, który zamontowano na zewnętrznej karcie graficznej. Nie jest to demon szybkość, ale pamiętajmy o tym że i rozdzielczość ekranu nie jest wysoka, dlatego nadaje się do tego typu konfiguracji. Co prawda najnowszych gier nie uruchomimy przy maksymalnych ustawieniach, ale odpowiednio balansując liczbą wyświetlanych detali jak i efektów, powinniśmy uzyskać zadowalający efekt. Starsze gry wykorzystujące bibliotekę DX 9 uruchomimy bez problemów.

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750

Czas pracy na baterii

Toshiba Satellite P750 wykorzystuje dwa układy graficzne: energooszczędny zintegrowany w procesorze Intela GMA HD 3000 i wydajny zamontowany na zewnętrznej karcie graficznej NVIDII GeForce GT 540M. Pracą obu steruje technologia NVIDII Optimus, która w zależności od potrzeb automatycznie ur4uchamia odpowiedni układ. W praktyce wygląda to tak, że gdy np. gramy to automatycznie wykorzystywana jest szybsza zewnętrzna karta graficzna a gdy np. piszemy w edytorze tekstowym to zintegrowany układ graficzny. Dzięki takiemu zabiegowi Toshiba Satellite P750 na baterii działa ponad cztery godziny i to gdy jest intesywnie wykorzystywana (test MobileMark 2007 Productivity).

Wnioski

Toshiba Satellite P750 dzięki technologii NVIDII Optimus inteligentnie steruje pracą dwóch układów graficznych. To idealne rozwiązanie, bo gdy potrzeba oszczędzamy prąd a tym samym zwiększamy czas pracy laptopa na baterii. Dobra wydajność jak i jakość wykonania sprawiają, że warto zwrócić uwagę na tego laptopa, gdy planujemy zakup przenośnego komputera nie tylko do pracy, ale i rozrywki.

Zobacz inne testy laptopów