Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750-10R to multimedialny laptop stworzony z myślą o rozrywce. Wyposażony jest w szybki procesor, zewnętrzną kartę graficzną NVIDII i głośniki harman/kardon. Ekran o przekątnej 15,6 cali nie oferuje rozdzielczości FullHD, ale dzięki wyposażeniu w gniazdo HDMI możemy podłączyć laptopa do telewizora. Sprawdzamy czy jest odpowiednio szybki do tego żeby zastąpić stacjonarny komputer i jak radzi sobie w grach.

Obudowa

Toshiba Satellite P750 to stylowy laptop całkowicie wykonany z czarnego plastyku. Klapa jak i wnętrze laptopa ozdobione są efektownym "liniowym" wzorem. Cienkie "wyżłobienia" w kształcie nieregularnie ułożonych kresek sprawiają, że laptop wygląda nietuzinkowo i jest praktyczny bo nie widać na nim odcisków palców. Klapa chroniąca ekran jest sztywna podobnie jak cała konstrukcja obudowy.

Toshiba Satellite P750 robi niesamowite wrażenie w nocy dzięki podświetlanym na biało przyciskom dotykowym jak i touchpadzie czy napisowi Satellite. Szkoda, że producent nie wyposażył tego modelu w podświetlaną klawiaturę.

Test laptopa Toshiba Qosmio F750-10L

Na spodzie laptopa zaprojektowano dwie klapki: pod jedną znajduje się dysk a po odkręceniu drugiej mamy dostęp do pamięci RAM. Laptop razem z baterią waży 2,58 kg. Obudowa jest staranie wykonana a wszystkie elementy są dobrze spasowane. Gdy piszemy, bierzemy laptopa do ręki to nic w nim nie trzeszczy nie ugina się. To mocna i praktyczna konstrukcja, która powinna nam długo służyć (8/10 pkt).

Wyposażenie

Toshiba Satellite P750 większość gniazd ma umieszczonych po bokach obudowy. Z lewej strony znajdziemy: VGA, LAN, HDMI, USB 3.0 (oznaczone na niebiesko) i USB 2.0. Z prawej strony zamontowano napęd optyczny (nagrywarka DVD) i dwa gniazda USB 2.0. Niestety gniazda są umieszczone blisko siebie, co utrudni ich jednoczesne wykorzystanie.

Oczywiście nie mogło zabraknąć dwóch najważniejszych bezprzewodowych interfejsów: Bluetooth i Wi-Fi "n". Tuż nad klawiaturą znajdują się też dodatkowe przyciski, które pozwalają na szybkie włączenie interfejsów bezprzewodowych, sterowanie odtwarzaczem multimedialnym, regulowanie głośności, lub uruchomienie programu "eco Utility " Za jego pomocą możemy monitorować pobór prądu jak i dostosować ustawienia zasilania do własnych potrzeb.

Test laptopa Toshiba Satellite Pro R850-122

Ekran

Toshiba Satellite P750 wykorzystuje ekran o przekątnej 15,6 cali, który pracuje w naturalnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. To standardowa matryca, która niestety oferuje dosyć wąskie kąty widzenia i przeciętną jasność. Wyposażona jest w błyszcząca powłokę, która działa niemal jak lustro.

Wydajność

Toshiba Satellite P750 wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intela Core i5 2410M, który potrafi wykonać do czterech wątków w jednym cyklu zegara (HyperThreading). To szybki procesor (2,3-2,9 GHz), który bez problemów radzi sobie z pracą z aplikacjami biurowymi, multimedialny i w grach. W tym ostatnim wspiera go układ graficzny NVIDII GeForce GT 460M, który zamontowano na zewnętrznej karcie graficznej. Nie jest to demon szybkość, ale pamiętajmy o tym że i rozdzielczość ekranu nie jest wysoka, dlatego nadaje się do tego typu konfiguracji. Co prawda najnowszych gier nie uruchomimy przy maksymalnych ustawieniach, ale odpowiednio balansując liczbą wyświetlanych detali jak i efektów, powinniśmy uzyskać zadowalający efekt. Starsze gry wykorzystujące bibliotekę DX 9 uruchomimy bez problemów.

Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750

Toshiba Satellite P750-10R

Toshiba Satellite P750

Czas pracy na baterii

Toshiba Satellite P750 wykorzystuje dwa układy graficzne: energooszczędny zintegrowany w procesorze Intela GMA HD 3000 i wydajny zamontowany na zewnętrznej karcie graficznej NVIDII GeForce GT 540M. Pracą obu steruje technologia NVIDII Optimus, która w zależności od potrzeb automatycznie ur4uchamia odpowiedni układ. W praktyce wygląda to tak, że gdy np. gramy to automatycznie wykorzystywana jest szybsza zewnętrzna karta graficzna a gdy np. piszemy w edytorze tekstowym to zintegrowany układ graficzny. Dzięki takiemu zabiegowi Toshiba Satellite P750 na baterii działa ponad cztery godziny i to gdy jest intesywnie wykorzystywana (test MobileMark 2007 Productivity).

Wnioski

Toshiba Satellite P750 dzięki technologii NVIDII Optimus inteligentnie steruje pracą dwóch układów graficznych. To idealne rozwiązanie, bo gdy potrzeba oszczędzamy prąd a tym samym zwiększamy czas pracy laptopa na baterii. Dobra wydajność jak i jakość wykonania sprawiają, że warto zwrócić uwagę na tego laptopa, gdy planujemy zakup przenośnego komputera nie tylko do pracy, ale i rozrywki.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: