Toshiba Satellite U400-14Z

Mimo że komputerowym nomadom japoński koncern oferuje przede wszystkim serię laptopów Tecra cechujących się obudową o podwyższonej wytrzymałości, lekkością, poręcznością i długą pracą na baterii, to dla mniej zamożnych użytkowników poszukujących naprawdę mobilnych konstrukcji przygotowano rodzinę Satellite U400.

Mimo że komputerowym nomadom japoński koncern oferuje przede wszystkim serię laptopów Tecra cechujących się obudową o podwyższonej wytrzymałości, lekkością, poręcznością i długą pracą na baterii, to dla mniej zamożnych użytkowników poszukujących naprawdę mobilnych konstrukcji przygotowano rodzinę Satellite U400. Modele z tej serii stylistycznie nawiązują do innych notebooków Satellite (obłe kształty w lśniącej czerni, śliskie, błyszczące klawisze, bezszczelinowy i chropowaty touchpad, podświetlany panel dotykowy do multimediów), lecz są zdecydowanie poręczniejsze za sprawą niewielkich, 13,3-calowych ekranów.

Choć gabaryty U400 są niewielkie - laptop tylko nieznacznie przekracza wymiary kartki A4, ma 3 cm grubości i waży 2 kg – w jego wnętrzu znajdziesz klasyczne podzespoły, a na obudowie pełen zestaw nowoczesnych interfejsów (w tym eSATA i HDMI). Nie ma więc mowy o kompromisach wynikających z mobilności urządzenia, oczywiście z wyjątkiem zakusów na granie w nowe tytuły wymagające wydajnych układów graficznych. Zintegrowany GPU Intela użyty w Toshibie jest dużo szybszy od poprzednich wersji, wspomaga nawet odtwarzanie wideo HD, ale jego głównym atutem ma być energooszczędność.

I tu pojawia się problem. Bo, z jednej strony, wydajność U400-14Z jest bardzo wysoka jak na wymiary oraz cenę maszyny i z wyjątkiem grafiki dorównuje osiągom dużo droższego, świetnego modelu Samsunga X460-AS02PL o podobnej konfiguracji i gabarytach. Z drugiej zaś, czas pracy na baterii tej Toshiby wynosi średnio raptem 3 godziny – aż o półtorej godziny krócej od rywala wyposażonego w lepszy układ graficzny i większy ekran (ale też pojemniejszy akumulator). By więc w pełni korzystać z potencjału małego Satelity, warto dokupić bardziej wydajną baterię.

Jeśli jednak nie wadzi ci ten mankament, Satellite U400 będzie świetną, bo tanią i oferującą więcej złączy alternatywą Samsunga X460.