Trak GPS-430 Navigo Polska

Kilka miesięcy temu testowaliśmy GPS o identycznej nazwie, ale z innymi mapami. W rzeczywistości różnic pomiędzy dwoma urządzeniami jest o wiele więcej. Obecnie testowany Trak GPS-430 to technicznie raczej GPS-530 z mniejszym ekranem, choć niestety nie udało się utrzymać największych zalet pięciocalowego modelu tej marki.

Kilka miesięcy temu testowaliśmy GPS o identycznej nazwie, ale z innymi mapami. W rzeczywistości różnic pomiędzy dwoma urządzeniami jest o wiele więcej. Obecnie testowany Trak GPS-430 to technicznie raczej GPS-530 z mniejszym ekranem, choć niestety nie udało się utrzymać największych zalet pięciocalowego modelu tej marki. Obudowa została wykonana solidnie z dobrej jakości materiału. Niestety jest ona bardzo podatna na zarysowania. To samo dotyczy ekranu. Gniazda USB, słuchawkowe i kart SD umieszczono z lewej strony co nie jest zbyt praktyczne w samochodzie z kierownicą po lewej stronie. U góry znalazł się przycisk włączenia i wywoływania menu. Uchwyt do mocowania na szybie trzyma pewnie i zapewnia odpowiedni zakres regulacji.

Ekran urządzenia ma 4,3 cala przekątnej. Wyświetla obraz dobrej jakości. Gorzej z czułością – najlepiej przy jego obsłudze posłużyć się rysikiem. Ponieważ powierzchnia ekranu jest bardzo lśniąca, widoczność obrazu przy mocnym świetle zewnętrznym bywa w skrajnych warunkach fatalna.

Menu urządzenia jest czytelne i pozwala na łatwe wybieranie funkcji. Tych zaś Trak GPS-430 ma całkiem sporo. Oprócz nawigacji możemy też przy jego pomocy przeglądać filmy, zdjęcie, słuchać muzyki, przeglądać książki elektroniczne i pliki flash. Ponadto można korzystać z kalendarza, notatnika, kalkulatora i kilku gier. Urządzenie daje też dostęp do pulpitu systemu gdzie użytkownik może korzystać z kilku aplikacji (m.in. WordPad, Word Viewer, PDF Viever, Excel Viewer).

W nawigacji wykorzystano procesor Centrality Atlas IV o częstotliwości pracy 500 MHz doskonale radzący sobie z obsługą mapy i wszystkich funkcji. Na pokładzie znajdziemy wbudowane 2048 MB pamięci NAND i 64 MB pamięci RAM. Trak pracuje pod kontrolą nowego systemu operacyjnego – Microsoft Windows CE 6.0. Odbiornik GPS to Centrality V4. Nie działa on tak sprawnie jak w „530”. Odnalezienie sygnału zajmuje mu 28 sekund, a utrzymanie go podczas jazdy jest minimalnie gorsze niż w większym modelu. Zainstalowana mapa Polski Navigo, nie wyglądają szczególnie efektownie, ale znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania i dysponuje ogromną bazą adresów. Pochwały należą się za znakomite menu – intuicyjne, łatwe w obsłudze i przejrzyste.

Trak GPS-430 z mapą Navigo to niezły GPS, choć nie działa aż tak sprawnie jak większy model tej firmy. Niestety ma też wady – źle umieszczone gniazda i odblaskowy, wymagający dużej precyzji w obsłudze ekran. Testowaliśmy wersję bez łącza bluetooth, czyli o niższej funkcjonalności, ale dostępna jest też wersja z tym łączem i transmiterem FM.