Trak tPAD-10121

Trak tPAD-10121 to tani tablet z 10 calowym ekranem pojemnościowym. Wyposażony jest w jednordzeniowy procesor Cortex A8 i nowy system Android 4. Kupimy go np. w Carrefourze za niecałe 600 zł.

Obudowa

Trak tPAD-10121 jest mniej więcej wielkości zeszytu A4 (266mmx163mmx11mm), waży niecały kilogram (998 g). Tablet jest duży i ma panoramiczne proporcje, dlatego najlepiej trzymać go obiema dłońmi. Obudowa wykonana z plastyku na spodzie jest biała a na górze czarna. Wygląda nieco topornie, bo jest dosyć gruba, ale za to jest sztywna. Szkoda, że producent zdecydował się użyć błyszczącego plastyku na spodzie obudowy, bo łatwo go będzie porysować.

Wyposażenie

Trak tPAD-10121 wyposażony jest w komplet gniazd w tym pełnowymiarowe USB, które może służyć do podłączania zewnętrznych nośników czy modemów 3G. Tuż obok niego umiejscowiono czytnik kart pamięci (microSD/SDHC), małe gniazdo USB, gniazdo zasilające i małe gniazdo HDMI.

Z przodu obudowy znajdziemy jeden duży przycisk i kamerę 1.3 Mpix. Kolejne trzy przyciski do regulacji głośności i uruchamiania tabletu zamontowano w boku obudowy. Wypasanie jest więc lepsze niż szlagierowych tabletów Appla czy Samsunga, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić testując tanie tablety.

Możliwości

Trak tPAD-10121 wyposażony jest w duży ekran o przekątnej 10,1 cali. To typowa konstrukcja z tanią matrycą, TN, czyli o niewielkich kątach widzenia i przeciętnej jakości generowanego obrazu. Wyposażona jest za to w pojemnościowy system pozycjonowania dotyku, który potrafi zarejestrować dotyk w 5 punktach jednocześnie., czyli możemy wykonywać zaawansowane gesty. Warto też wspomnieć o rozdzielczości ekranu, która wynosi 1024x600 pikseli, czyli jest typowa jak dla tego typu tabletów.

Trak tPAD-10121

Za wydajność tabletu odpowiedzialny jest procesor Cortex A8. To starszej generacji jednordzeniowa jednostka o prędkości 1,2 GHz, która pobiera niewiele prądu i często jest stosowana w tanich tabletach. Pozwala ona na w miarę komfortowe przeglądanie stron internetowych, chociaż w porównaniu do topowych konstrukcji widać, że tablet działa wolniej (np. więcej czasu zajmuje mu "obrócenie" ekranu). W tablecie zamontowano 1 GB pamięci RAM i 4 GB dysk Flash.

Jaki tablet kupić? Sprawdź ranking tabletów PC World!

Tablet pozbawiony jest modemu 3G, możemy za to podłączyć do niego zewnętrzny modem 3G USB. Brak dodatkowe bezprzewodowego interfejsu Bluetooth, dla wielu osób może być poważna wadą, ale to standard w przypadku tanich tabletów. Oczywiście do dyspozycji mamy bezprzewodową kartę sieciowa, ale starszej generacji, bo zgodną ze standardem 802.11 b/g.

Test tanich tabletów

Wnioski

Trak tPAD-10121 wyposażony jest w najnowszą wersję systemu Gogle Android 4, który okazuje się idealnym wyborem, dla tego typu urządzeń. Dzięki zainstalowanemu Google Play (dawniej Android Market), możemy skorzystać z tysięcy darmowych aplikacji. Praca z tak dużym tabletem jest wygodna, oczywiście można narzekać na niską rozdzielczość ekranu czy wąskie kąty widzenia, ale w tej cenie nie znajdziemy nic lepszego. Choć warto się zastanowić czy nie warto wydać dodatkowych 200-300 zł i nie kupić podobnego tabletu, ale za to z ekranem IPS, bo są one dużo wygodniejsze w obsłudze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: