Transcend TS32GSSD25S-M

TS32GSSD25S-M należy do licznej grupy dysków SSD sterowanych przez kontroler JMicron 602. Wymaga on, żeby nawet tak małą, 32GB pojemność budować aż z szesnastu układów pamięci flash. Tym razem jest to pamięć wielopoziomowa wyprodukowana przez Samsunga.

TS32GSSD25S-M należy do licznej grupy dysków SSD sterowanych przez kontroler JMicron 602. Wymaga on, żeby nawet tak małą, 32GB pojemność budować aż z szesnastu układów pamięci flash. Tym razem jest to pamięć wielopoziomowa wyprodukowana przez Samsunga. Kontroler ma tylko niewielki, wbudowany bufor i z tego powodu czasami dochodzi do charakterystycznego "zacinania się" polegającego na przerywaniu i wznawianiu pracy, a szczególnie zapisu, wydawałoby się bez widocznego powodu. Te problemy spowodowane są blokowaniem mechanizmu szybkiego zapisu, występującym tym częściej, im bardziej rozproszone sa dane w objętości dysku W teście zapis maksymalny osiągał nominalne 90 MB/s, ale minimalny – jedynie dwadzieścia. Bardziej stabilny był odczyt, zmieniał się w granicach od 140 do 105 MB/s. Średnie (odpowiednio 65 i 130) były sporo niższe od deklarowanych przez producenta(90 i 150).

Benchmarki aplikacyjne potwierdziły ten stan rzeczy. Dysk lepiej wypadał w zdaniach wymagających częstszego odczytu niż zapisu. Indeks aplikacji z h2bench jest na poziomie 20 punktów wobec 120 u najlepszych. Przy niskiej średniej, stosunkowo najlepiej wypadł pracując w Wordzie. W PCMark Vantage osiągnął tylko nieco powyżej 10 tysięcy punktów we wskaźniku HDD Score. Kopiowanie na RAM Dysk (odczyt) odbywało się w tempie 130, a w kierunku odwrotnym (zapis) z prędkością 73 MB/s. Podobne wyniki ma większość dysków sterowanych za pomocą kontrolera JMicron 602. Nawet nie można pochwalić tego dysku za koszty jednostkowe, które zwykle są silną stroną konstrukcji z tym sterownikiem. Bowiem cena wyrobu jest bardzo niska, ale przy bardzo małej pojemności koszt jednego gigabajta pozostaje spory. Jak w większości dysków z tym kontrolerem, pobiera sporo prądu na biegu jałowym (141 mA). Ale w czasie pracy nie jest już tak energożerny. 263 mA podczas odczytu i 420 w trakcie zapisu nie wykraczają poza średnią.