Trenscend SSD18M (32 GB) (test USB)

Przenośna pamięć zbudowana na szybkim dysku SSD, to nie jest klasyczny kluczyk USB, a miniaturowy zewnętrzny twardy dysk, który wyposażono w interfejs USB oraz szybszy eSATA.

Trenscend SSD18M jest wyraźnie większy (80x50x12,5 mm – dł./szer./wys.) od nawet największych modeli pamięci USB. W przeciwieństwie do nich wyposażony jest nie tylko w interfejs USB 2.0 ale również szybszy eSATA. Gdy korzystamy z interfejsu USB wystarczy standardowy kabel mini USB. Wykorzystanie szybszego interfejsu eSATA wymaga zastosowania specjalnego kabla, który podłączamy do gniazda USB i eSATA w urządzeniu i podobnie w komputerze. Konieczność podłączenia urządzenia do gniazda USB wynika z tego że eSATA pozbawione jest funkcji zasilania, dlatego potrzebny prąd czerpany jest z gniazda USB. Trenscend SSD18M to w rzeczywistości 1,8 calowy dysk SSD, który wyposażony został w interfejsy USB i eSATA. Według producenta potrafi zapisywać dane z prędkością 25 MB/s gdy podłączymy go do USB i 50 MB/s z wykorzystaniem interfejsu eSATA. Urządzenie dostępne jest jeszcze w wersji 60 GB.

SSD18M z wykorzystaniem interfejsu USB okazuje się równie szybki co najlepsze modele pamięci USB wykorzystujące wydajne i drogie moduły pamięci wykonane w technologii SLC. W teście zapisu średnie wielkości plików (MP3), SSD18M okazuje się nieznacznie wolniejszy od bardzo szybkiej pamięci OCZ ATV Turbo (8 GB), wyraźnie ją jednak wyprzedza w teście zapisu najmniejszych plików (OCZ ATV Turbo – 7,7 MB./s, SSD18M – 15,5 MB/s) i w mniejszym stopniu w pracy z dużymi plikami (filmy DivX) gdzie pamięć Trenscenda okazała się ponad 2 MB/s szybsza. Prawdziwą różnice w szybkości zapisywania plików zauważymy jednak gdy wybierzemy interfejs eSATA, wówczas SSD18M potrafi pracować niemal dwukrotnie szybciej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: