Turbo NAS TS-421

Jeden z najdroższych i zarazem najbardziej zaawansowanych serwerów w cenie do 2000 zł. Wyposażony jest w dwugigahercowy procesor Marvella, gigabajt pamięci RAM i 16 MB wbudowanej pamięci flash. To mocna, a zarazem energooszczędna, konfiguracja (serwer z zamontowanymi wszystkimi dyskami pobiera średnio 25 W). Obudowa wykonana z grubej blachy z plastykowym panelem przednim umożliwia zamontowanie czterech dysków HDD 3,5” lub 2,5-calowych nośników SSD.

Zestaw czterech dużych diod, po jednej nad każdą z wnęk na dyski, informuje czy dyski pracują prawidłowo a dodatkowe diody sygnalizujące pracę sieci LAN, gniazda USB i eSATA. Oprócz tego na przednim panelu obudowy znajduje się niewielki ekran LCD, który wyświetla informacje o aktualnym trybie pracy serwera. Jeden rzut oka na przód obudowy wystarczy więc, aby sprawdzić czy wszystko działa.

Z przodu obudowy wyprowadzone jest też pełnowymiarowe gniazdo USB 2.0 do podłączania zewnętrznych nośników. Umieszczony obok niego przycisk pozwala na szybkie kopiowanie danych z podłączonych do serwera nośników. Dwa gniazda USB 3.0 znajdują się z tyłu obudowy, razem z dodatkowym gniazdem USB 2.0 i tandemem gniazd eSATA. Qnap Turbo NAS TS-421 wyposażony jest w dwie gigabitowe karty sieciowe.

Zaimplementowana w serwerze macierz dyskowa może pracować we wszystkich popularnych trybach: RAID 0, 1, 5, 6 i 10. Macierz złożona z czterech dysków pracujących w trybie RAID 6 jest odporna na awarię aż dwóch nośników. W trybie RAID 10 łączy zalety bezpiecznego przechowania danych (awaria jednego z dysków nie powoduje utraty danych) i wydajności. W tym trybie serwer okazał się również jednym z najszybszych oferując maksymalny transfer na poziomie ponad 100 MB/s w odczycie i zapisie w teście ATTO Disk.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: