Turbo Nas TS-569 Pro

Aluminiowa obudowa o wymiarach (185 x 210 x 235 mm) kryje zaawansowaną konstrukcję przeznaczoną na pięć dysków twardych (można zamontować nośniki 2,5- i 3,5-calowe). Dzięki energooszczędnemu procesorowi Atom D2700 (współczynnik TDP wynosi tylko 10 W) oraz dobrze skonstruowanemu systemowi chłodzenia serwer pracuje cicho, a przy tym jest sprawnie schładzany przez dwa wentylatory – duży główny oraz mniejszy pomocniczy.

Montaż dysków twardych w kieszeniach jest prosty i poradzą sobie z nim nawet niedoświadczeni użytkownicy. Wystarczy wyjąć tackę (odblokowując zatrzask w kieszeni) i przykręcić do niego dysk. Po włożeniu tacek z dyskami do obudowy i uruchomieniu serwera warto sprawdzić, czy wszystkie diody, które sygnalizują poprawne zamontowanie poszczególnych dysków, świecą na zielono. To oznacza, że dyski pracują prawidłowo i można przejść do konfiguracji serwera. Nie jest to skomplikowane, bo wystarczy podłączyć go do routera i zainstalować QNAP Findera, który automatycznie znajdzie serwer w sieci i pozwoli na uruchomienie właściwego programu konfiguracyjnego.

W trybie RAID 10 serwer pracował bardzo stabilnie i wydajnie, zapisując i odczytując dane w tempie nieco ponad 100 MB/s (testy ATTO Disk, NAS Tester). Oczywiście szybkość pracy zależy w dużym stopniu od tego, z jakimi plikami pracujesz. Miejsce w ścisłej czołówce zapewniły urządzeniu wyniki osiągane w syntetycznych i rzeczywistych testach wydajności (odczyt i zapis różnego rodzaju zbiorów danych). Dzięki łączeniu interfejsów sieciowych (do dyspozycji są dwa gigabitowe gniazda LAN) może ona wzrosnąć. Na uwagę zasługuje świetnie oprogramowanie, intuicyjne w użyciu (dostępna jest polska wersja językowa), a przy tym bardzo bogate: HD Station, serwery iTunes, mediów DLNA, WWW, LDAP, VPN, MySQL, Syslog, RADIUS, FTP i wiele innych aplikacji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: