TwinTech 9800GTX + TWINTURBO XT

GeForce 9800 GTX+ to produkt stosunkowo nowy. Model ten w zamierzeniu NVIDII ma konkurować z udanymi kartami ATI Radeon HD 4870 i trzeba przyznać, że jak wykazały nasze testy sztuka ta udaje mi się całkiem dobrze.

GeForce 9800 GTX+ to produkt stosunkowo nowy. Model ten w zamierzeniu NVIDII ma konkurować z udanymi kartami ATI Radeon HD 4870 i trzeba przyznać, że jak wykazały nasze testy sztuka ta udaje mi się całkiem dobrze. GeForce 9800 GTX+ to specyficzny układ graficzny. Powstał "na szybko" w odpowiedzi na bardzo udane procesory konkurencyjnego ATI – Radeon HD 4850/4870. Dodanie plusa do nazwy oznacza zwiększenie częstotliwości taktowania w stosunku do dobrze znanego procesora GeForce 9800 GTX. Było to możliwe dzięki wyprodukowaniu procesorów w nowym procesie technologicznym 55 nm (zamiast dotychczasowych 65 nm). To pozwoliło NVIDII obniżyć koszty i jednocześnie zwiększyć prędkość układów. Dodano także obsługę NVIDIA PhysX czyli funkcji sprzętowego wspomagania obliczeń fizycznych przez procesor graficzny. Spotkamy ją zaledwie w kilku grach, lecz producent zapewnia, że wkrótce PhysX będzie znacznie popularniejszy. Taktowanie naszej testowej karty TwinTecha nie jest standardowe, lecz dodatkowo fabrycznie podwyższone – procesor pracuje z częstotliwością 750 MHz, jednostki cieniowania 1875, a 512 MB pamięci tak jak w zwycięskim modelu GTX 280, aż 2300 MHz. Pod względem budowy model TwinTecha istotnie różni się od konkurentów bazujących na wzorcowym projekcie NVIDII. Cała płytka drukowana jest przeprojektowana, a karta zamiast pojedynczego złącza 6-pinowego PCI Express wymaga podwójnego połączenia tego typu.

Cicho i chłodno

>

Największą atrakcją karty, która zadecydowała m.in. o przyznaniu jej tytułu Wyboru redakcji jest doskonały układ chłodzenia Artic Cooling TwinTurbo. Ten rozbudowany moduł składa się z dużego aluminiowego, żeberkowego radiatora, przez który przechodzą 4 miedziane rury cieplne pomagające w szybkim odprowadzaniu ciepła generowanego przez procesor graficzny. Chłodzeniem radiatora zajmują się dwa bardzo wolno obracające się wentylatory o specjalnej konstrukcji łopatek (cicha i jednocześnie skuteczna praca). Zmierzona przez nas maksymalna głośność pracy karty wynosiła 23 dBA, podczas gdy ZOTAC z tym samym procesorem lecz standardowym chłodzeniem pracował o wiele głośniej - 43 dBA. Także średnia zmierzona temperatura samego procesora była o wiele niższa w karcie TwinTecha – 58,9 vs 71,1 C w karcie ZOTAC.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: