U2868PQU

AOC to najtańszy monitor 4K, który zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Jest dobrze wykonany i wyposażony w 28 calową matrycę pracującą w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. Matowe wykończenie ekranu sprawia, że nie powstają na nim denerwujące odbicia czy refleksy świetlne. Obudowa wyposażona jest w ruchome ramię, które pozwala na regulację wysokości położenia ekranu i jego obrót o 90 stopni.

Ekran oferuje duży obszar roboczy, który idealnie nadaje się do pracy z kilkoma aplikacjami. Warto w tym celu zainstalować aplikację AOC Screen+, która dzieli pulpit na kilka stref, do których można przeciągać okienka. Program ma siedem predefiniowanych schematów, niestety nie można samemu zmieniać wielkości zdefiniowanych stref. Niska cena nie wpłynęła na funkcjonalność i wyposażenie monitora, który ma komplet gniazd (DVI Dual Link, HDMI, DisplayPort) i dodatkowe gniazda USB 3.0). Niestety wszystkie gniazda USB umieszczone są z tyłu obudowy co utrudnia podłączanie do nich urządzeń. Zaczynając pracę z monitorem warto zainstalować dołączane na płycie CD sterowniki i wybrać połączenie za pomocą interfejsu DisplayPort 1.2. Dopiero wówczas monitor będzie pracować z prędkością 60 Hz.

Interfejs programowy ma typowy dla tego producenta schematu działania i wygląd. Jest całkowicie spolszczony i wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje. Za jego pomocą można zmieniać temperaturę kolorów, regulować podstawowe kolory czy dostosować działanie funkcji PiP czy PBP. Dzięki tej drugiej opcji do monitora można podłączyć dwa różne urządzenia (np. komputer i laptop) i wyświetlać z nich obraz. Ekran będzie wówczas podzielony na dwie części.

Zobacz również:

  • Jaki telewizor jest najlepszy do oglądania sportu? Doradzamy, co wybrać
  • Panele LCD odchodzą do lamusa? Decyzja Samsunga nas nie dziwi

Monitor dobrze wypadł w teście sprzętowej kalibracji producenta. Współczynnik deltaE wyniósł tylko 5,5 pkt (średnia wartość), dla przykładu większość tańszych monitorów 1080p uzyskuje takie wartości dopiero po wstępnej kalibracji. Co ważne matryca potrafi wyświetlić do miliarda kolorów, kąty widzenia są przyzwoite, choć węższe (170/160 stopni) od monitorów z matrycami IPS. Do codziennej pracy warto zredukować jasność monitora, bo fabryczne ustawienia nadają się do oglądania filmów (jasność 243 cd/m2).