U28D590D

Samsung U28D590D idealnie pasuje do zastosowań domowych, amatorskiej obróbki zdjęć, dla graczy, oglądania filmów i pracy z programami CAD- CAM. Oferuje pełną rozdzielczość 4K i możliwość pracy z częstotliwością 60 Hz (po podłączeniu do interfejsu Display Port 1.2). Wyposażony jest w 28 calową matową matrycę, która redukuje odbicia i refleksy świetlne.

Kąty widzenia są węższe (170 / 160 stopni) niż w ekranach IPS, ale i tak są szersze niż w przypadku przeciętnych monitorów z matrycą TN. Obudowa wykonana jest z dobrej jakości plastiku, na którym nie są widoczne odciski palców. Jest sztywna i ma nowoczesny wygląd. Podstawka ma podstawową funkcjonalność i pozwala tylko na odchylanie ekranu w pionie. Z tyłu urządzenia zamontowano dwa gniazda HDMI 1.4, jest też DisplayPort 1.2, który pozwala uzyskać prędkość 60 Hz. Po podłączeniu monitora do komputera za pomocą HDMI monitor pracuje z częstotliwością 30 Hz i widać wówczas wyraźne smużenie.

Samsung U28D590D wykorzystuje matrycę TN, która ma wysoką jasność (370 cd/m2) i potrafi wyświetlać do miliarda kolorów. Producent pomyślał też o graczach projektując specjalny tryb, w którym uwydatnianie są szczegóły schowane w cieniu, zmniejszony jest też do minimum czas reakcji matrycy. Monitor wyposażony jest też w funkcję UHD – Upscaling, która automatycznie optymalizuje rozdzielczość i jakość wyświetlanych zdjęć, filmów.

Zobacz również:

  • Jaki telewizor jest najlepszy do oglądania sportu? Doradzamy, co wybrać
  • Najlepsze monitory na 2023 rok
  • Panele LCD odchodzą do lamusa? Decyzja Samsunga nas nie dziwi

To jeden z tańszych monitorów 4K a jakością pracy dorównuje droższym modelom. Jest dobrze skalibrowany fabrycznie, współczynnik deltaE wynosił tylko 3,3 pkt a balans podstawowych kolorów był prawie idealny. Równomierność podświetlania mieściła się w średniej (89 %). W przeciwieństwie do innych monitorów nie jest wyposażony w rozdzielacz USB, ma też mniejszą liczbę gniazd, ale do zastosowań domowych, dla graczy, jego wyposażenie jest w zupełności wystarczające. Co istotne w pudełku oprócz monitora są też kable wideo (HDMI, DisplayPort). Monitor wyposażony jest też w dodatkowe funkcje i ustawienia optymalizujące jego pracę do różnych zastosowań (granie, oglądanie filmów, praca).