UE40F8000

Pod względem wzornictwa Samsung UE40F8000 jest jednym z najbardziej atrakcyjnych telewizorów na rynku. Obudowa wykonana jest z bardzo dobrych materiałów, a ekran okala bardzo cienka ramka. Szkoda tylko, że wygięta podstawa nie pozwala na obracanie odbiornika na boki.

W porównaniu z poprzednikiem, modelem UE40ES8000, zastosowano inną matrycę, zapewniającą mniejszą degradację obrazu pod kątem. Dzięki głębokiej czerni obraz miał wysoki współczynnik kontrastu ANSI, wynoszący 3093:1. Stawia on pod znakiem zapytania celowość stosowania opcji Czerń kinowa, która dynamicznie dopasowuje ogólną jasność obrazu – prowadzi to do przekłamania oryginalnego przekazu. Obraz w trybie 3D był bardzo dobry, o dużej głębi i ostrości. Typowe dla systemów aktywnych migotanie było dobrze widoczne, ale przenikanie kanałów (crosstalk) niezbyt dokuczliwe. Ponadto telewizor cechowały dobre skalowanie sygnałów o niskiej rozdzielczości oraz co najmniej dobra skuteczność usuwania przeplotu. W ustawieniach domyślnych obraz był lekko wyostrzony, dlatego zalecamy zmniejszenie ostrości do minimum. Poza tym ustawienia fabryczne trybu Film były całkiem niezłe, choć pełnię swoich możliwości telewizor pokazał dopiero po kalibracji.

Od kilku lat Samsung wyposaża swoje telewizory smart TV w najwyższej klasy funkcje multimedialne i UE40F8000 nie jest tu żadnym wyjątkiem. Nowe centrum dowodzenia telewizorem (Smart Hub) jest bardzo atrakcyjne, a przy tym proste użyciu, sam telewizor zaś pozwala na sterowanie za pomocą głosu lub gestów. Do UE40F8000 dołączono dwa piloty: jeden tradycyjny, a drugi ze zintegrowanym gładzikiem, który ułatwia obsługę multimediów. Odtwarzanie plików wideo było wysokiej klasy, choć brakowało obsługi niektórych typów plików z kamer wideo, a w interfejsie odtwarzacza jest niewiele opcji sortowania.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Mimo cienkiej obudowy jakość brzmienia była dobra i bez zniekształceń nawet przy dużym wysterowaniu, choć posiadaczy dużych pomieszczeń informujemy, że telewizor nie gra głośno, a liczba niskich tonów jest skromna.

Ogólnie rzecz biorąc, Samsung UE40F8000 jest jeden z najlepszych modeli z 40-calowym ekranem, jakie mieliśmy okazję testować w tym roku. Ponieważ po kalibracji zadowoli najbardziej wymagających, odniósł w pełni zasłużone zwycięstwo w naszym teście.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: