UE55HU8500

Wysokiej klasy telewizor LCD z zakrzywionym ekranem o przekątnej 55-cali i rozdzielczości Ultra HD.

Wraz z wprowadzeniem na rynek modeli z serii HU8500 koreańska firma zapoczątkowała nową erę w historii techniki telewizyjnej – erę telewizorów z wklęsłym, bądź jak to woli określać sam producent, zakrzywionym ekranem (ang. curved screen). Zdaniem Samsunga tego typu ekran „eliminuje wady tradycyjnych wyświetlaczy” i „zabiera w świat niesamowitych przeżyć”. Na podstawie testu możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że zakrzywiony ekran nie stanowił ... żadnego większego problemu w trakcie normalnego oglądania telewizji. Nie odnieśliśmy jednakże wrażenia, aby wklęsły wyświetlacz podnosił wrażenia wizualne na wyższy poziom i prawdę mówiąc po kilku godzinach można w ogóle zapomnieć, że ekran nie jest płaski.

Test telewizorów 42-55 cali

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Z technicznego punktu widzenia Samsung UE55HU8500 jest niewątpliwie telewizorem wysokiej klasy. Mamy tu bardzo dobre odwzorowanie ruchu, zarówno pod względem ostrości (pełne 1080 linii), jak i płynności obrazów ruchomych. Dzięki funkcji Wyraźny ruch LED układu Motion Plus smużenie było minimalne, a obrazy ruchome w trybie 2D bardzo ostre. Cechą, która pozytywnie odróżnia UE55HU8500 od rywali jest wielostopniowa regulacja kompensacji ruchu, która pozwala dopasować upłynnienie do osobistych upodobań i preferencji użytkownika.

Smart TV: co, jak i dlaczego?

Odwzorowanie kolorów było bardzo dokładne (średnia delta E = 2,2), a dzięki bogatym opcjom kalibracji wynik ten można było jeszcze poprawić. Rozczarowała nas niezbyt ciemna, choć wyjątkowo jednolita, czerń, która sprawiła, że pod względem kontrastu UE55HU8500 ze współczynnikiem 1730:1 zajął ostatnie miejsce wśród testowanych telewizorów z matrycą VA. Ogólnie nie jest to zły wynik, ale od flagowego telewizora można oczekiwać więcej, zwłaszcza, że musiał on nie tylko uznać wyższość japońskich rywali, lecz także swojego „mniejszego brata” jakim jest znakomity UE48H6200.

Jakość i szczegółowość statycznych obrazów Ultra HD była doprawdy znakomita, podobnie jak głębia i stabilność efektów 3D. Choć telewizor bezproblemowo obsługiwał pliki wideo o rozdzielczości 3840 x 2160 (UHD) z USB, nie był niestety w stanie odtworzyć materiałów o większej rozdzielczości (w tym 4K), co potrafią tacy rywale jak np. Sony (serie X9, X85) i Panasonic (AX800). Pomimo tego, mankament ten częściowo rekompensuje możliwość oglądania materiałów Ultra HD za pomocą zainstalowanej aplikacji Strefa VoD UHD.

Smart TV: jak kupić, żeby nie żałować

Funkcje multimedialne były wysokiej klasy, czego potwierdzeniem jest nie tylko możliwość rozpoznawania użytkownika przez telewizor za pomocą wbudowanej kamery, czy sterowania jego funkcjami za pomocą głosu lub gestów, lecz także wygodny interfejs Smart Hub podzielony na kilka ekranów grupujących najczęściej wykorzystywane funkcje i aplikacje.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: