UP3214Q

Najdroższy i jeden z najlepszych monitorów pracujący w rozdzielczości 4K. Ma dobrej jakości 10 bitową matrycę z 99% pokryciem kolorów Adobe RGB i szerokie możliwości kalibracji. Również sprzętowej z użyciem opcjonalnego kolorymetru X-Rite i1Display Pro.

Największe wrażenie robi wielkość ekranu, który ma 70 cm długości i 39 cm wysokości (przekątna - 80,5 cm). To olbrzymia przestrzeń robocza idealnie nadająca się do pracy z programami CAD-CAM, DTP obróbki grafiki 3D. Producent wyposażył monitor w stabilną podstawę z opcją regulacji wysokości położenia ekranu. Z uwagi na duże wymiary matrycy brak jest natomiast funkcji Pivotu (obracanie ekranu o 90%).

Obudowa jest prosta i utrzymana w klasycznym stylu z wyraźnie zaznaczonymi ramkami wokół ekranu. Wszystkie elementy są dobrze spasowane, jest starannie wykonana z czarnego matowego plastiku i odpowiednio sztywna. Wyposażona jest w gniazda: 1 x HDMI, , 1 x Mini DisplayPort, 1 x DisplayPort 1.2a, cztery porty USB 3.0 (jedno z opcją zasilania urządzeń) i czytnik kart pamięci. Niestety gniazda USB umieszczono są z tyłu obudowy razem z innymi co utrudnia do nich dostęp. Jedynie czytnik kart SD umieszczony jest z lewej strony obudowy.

Zobacz również:

  • Wiedźmin, sezon 3. Kiedy premiera? Obsada, fabuła, zwiastun serialu Netflixa
  • Zobacz, jak mało zapłacisz za monitor 4K. Monitory 4K w dobrej cenie

Interfejs programowy jest logicznie zaprojektowany i pozwala na szybkie dostosowanie ustawień monitora do potrzeb użytkownika. Niestety nie jest spolszczony. Nawiguje się po nim za pomocą podświetlanych przycisków umieszczonych z prawej strony monitora. Dużą zaletą są dodatkowe opcje kalibracji kolorów.

Jakość kalibracji sprzętowej jest bez zarzutu, producent podaje, że monitor jest fabrycznie skalibrowany a współczynnik deltaE nie przekracza 2 pkt. Po przywróceniu ustawień fabrycznych podczas naszych testów średnia wartość współczynnika deltaE wynosiła 2,4 pkt co jest bardzo dobrym wynikiem. Lepszy był tylko monitor LG (1,9 pkt). Zastosowana matryca IPS IGZO oferuje szerokie kąty widzenia zarówno w pionie jak i poziomie (176 stopni). Ma praktyczną matową powłokę redukującą do minimum odblaski czy refleksy świetlne. Dell UP3214Q zaskakująco dobrze poradził sobie w teście równomierności podświetlenia (91%), uzyskując lepsze wyniki niż niektóre monitory z mniejszą 28 calową matrycą. Świetnie też wypadł diagram chromatyczności CIE, gdzie widać duży potencjał urządzenia w zakresie wyświetlania barw. Po uruchomieniu monitora sprawdźcie w interfejsie programowym czy aktywna jest funkcja Display Port 1.2, bo domyślnie jest wyłączona i wówczas pracuje on z niską częstotliwością 30 Hz.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: