USB AC56

Niewielkie rozmiary i obsługa najnowszego standardu IEEE 802.11 ac sprawiają, że idealnie nadaje się do pracy z laptopami. Dzięki niemu nawet najtańsze laptopy będą mogły komunikować się z nowoczesnym routerem w mniej zatłoczonym pasmie 5 GHz z prędkością 867 Mb/s (IEEE 802.11 ac).

Asus USB AC56 wyposażony jest w interfejs USB 3.0 (teoretyczna przepustowość 5 Gb/s), który w przeciwieństwie do USB 2.0 (480 Mb/s) nie stanowi wąskiego gardła dla wbudowanej karty sieciowej o teoretycznej prędkości 1200 Mb/s. Należy go podłączyć do komputera dopiero po zainstalowaniu sterowników, które umieszczone są na dołączanej do urządzenia płycie CD. Wraz z sterownikami instaluje się też dodatkowe oprogramowanie, które wyświetla listę punktów dostępowych i podaje ich dokładną specyfikację. W pudełku oprócz adaptera jest też 20 cm antena, która wyraźnie zwiększa zasięg urządzenia. W obudowie adaptera jest specjalne gniazdo, do którego należy przekręcić antenę. To mocny punkt tej konfiguracji bo dzięki niej i nowoczesnej karcie sieciowej adapter okazał się najszybszym urządzeniem spośród przetestowanych. W obudowie zamontowano też niebieską diodę LED, która sygnalizuje pracę urządzenia oraz przycisk WPS.

Adapter po zainstalowaniu sterowników automatycznie łączy się z wybraną siecią bezprzewodową. W teście pomiaru szybkości pracy internetu w najbardziej oddalonym miejscu od routera internet pracował z maksymalną przepustowością łącza (speedtest.net 42,83 Mb/s, 41,06 Mb/s). Testy przeprowadzone w pobliżu routera potwierdziły dużą szybkość urządzenia, które okazało się najszybsze podczas przesyłana pakietów TCP (88,9 Mb/s i UDP – 159,9 Mb/s). Takie wyniki gwarantują dożo szybszą pracę internetu niż w przypadku wykorzystania wbudowanej w laptopa karty sieciowej. Wraz ze wzrostem odległości od routera, szybkość wbudowanej w laptop karty Wi-Fi drastycznie spadała, podczas gdy z podłączonym do laptopa adapterem połączenie internetowe nawet w najbardziej oddalonym miejscu było wystarczająco szybkie, aby można było wykorzystać pełne możliwości łącza.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: