VI1500 LCD

To jeden z największych (20,5 × 14,6 × 39,7 cm) i najcięższych zasilaczy spośród modeli uczestniczących w teście. Niska cena i duża pojemność akumulatorów sprawiły, że w tym urządzeniu od razu upatrywaliśmy faworyta wśród modeli do 600 zł. UPS PowerWalkera ma dwa akumulatory o pojemności 9 Ah każdy.

Według producenta można w ciągu 4 godzin naładować je do 90 procent. W praktyce 3-godzinne podłączenie zasilacza do prądu wystarcza na doładowanie akumulatorów do 70 procent. Obudowa może pracować tylko w pozycji poziomej. Wykonana jest z czarnej blachy, jedynie panel przedni jest plastykowy. Zasilacz wyposażony jest w podświetlany wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Wyświetla on dokładne informacje o stopniu obciążenia, czasie pracy na baterii. Tuż pod nim jest duży przycisk do włączania zasilania.

VI1500 LCD oferuje teoretyczną moc 1500 VA i rzeczywistą 900 W. To mocny zasilacz, który bez problemów wystarcza do podłączenia nawet dwóch komputerów z monitorami. Z tyłu obudowy umieszczone są cztery gniazda z pełną ochroną bateryjną. Dwa wykonane są w standardzie PN-E-93201, a dwa – w IEC 320 C13 (gniazda jak w zasilaczu komputerowym). Oprócz tego jest gniazdo LAN do ochrony sieci komputerowej. Na tylnej ściance zainstalowano też gniazdo USB do komunikacji z komputerem. Producent dołącza oprogramowanie do zarządzania pracą zasilacza i jej monitorowania oraz automatycznego wyłączania komputera. Charakterystyka pracy na zasilaniu bateryjnym jest daleka od idealnej (schodkowy wykres sinusoidy), dlatego PowerWalker VI1500 LCD nie nadaje się do zasilania urządzeń wymagających czystego przebiegu sinusoidy (piece centralnego ogrzewania, pompy CO). Akumulatory, według producenta, wystarczają na minutę pracy urządzenia przy obciążeniu 900 W i 6,5 minut przy obciążeniu 450 W. Podczas testów po pełnym naładowaniu akumulatorów komputer pracował przez 24 minuty, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich testowanych UPS-ów. Trzygodzinne ładowanie akumulatora zaowocowało czasem pracy komputera i monitora wynoszącym 16 minut, co nadal jest jednym z najlepszych rezultatów. Wnętrze zasilacza schładzane jest wentylatorem umieszczonym z tyłu obudowy, który przyspiesza swoje obroty podczas intensywnego wykorzystywania baterii. To zwiększa głośność pracy urządzenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: