Verbatim 2-Disk RAID USB i eSATA External Hard Drive (2000 GB)

Zalety:

  • Duża pojemność
  • Szybki interfejs eSATA
  • Wbudowany kontroler RAID

Wady:

  • Obudowa nieprzystosowana do szybkiej wymiany dysków
  • Wysoka cena

Pojemny dysk zewnętrzny wykorzystujący dwa dyski 3,5 calowe. Wyposażony jest w kontroler RAID, który pracuje w trzech trybach. Niestety napęd jest dosyć drogi.

Verbatim 2-Disk RAID USB i eSATA External Hard Drive to dosyć duży zewnętrzny nośnik (210x120x78 mm - dł./szer./wys.). Wykorzystuje dwa 3,5 calowe twarde dyski o łącznej pojemności 2 TB. Wyposażony jest też w kontroler RAID, co w sumie pozwala mu pracować w trzech trybach: RAID Big (standardowe ustawienie), RAID 0 – Striping, RAID 1 – Mirroring. W trybie RAID Big dostępna pojemność jest równa sumie pojemności obu twardych dysków. Przed zapełnieniem drugiego dysku danymi, dane w pełni zajmują pierwszy dysk. W trybie RAID 0 – Striping, oba dyski są widziane jako jeden, ale dane są dzielone równo między dwa napędy (zwiększa się wydajność odczytu, zapisu, czas dostępu). RAID 1 – Mirroring to idealna opcja do zapewnienia odpowiedniej ochrony przechowywanych danych. Zawartość głównego dysku jest powielana na drugim nośniku, więc w napędzie znajdują się dwie kopie tych samych danych. Do napędu jest przypisana jedna litera dysku, dostępna pojemność jest równa pojemności jednego z dysków, czyli o połowę mniejsza niż w trybie RAID Big i RAID 0. Zmiana aktualnego trybu pracy dysków powoduje skasowanie danych dlatego przed uruchomianiem innego trybu pracy, musimy pamiętać o zrobieniu kopii zapasowych plików.

Z przodu obudowy umieszczono dwie diody LED, które sygnalizują pracę dysków. Podczas uruchamiania dysku obie diody migają na niebiesko. Po zakończeniu uruchamiania, diody świecą ciągłym niebieskim światłem. Podczas uzyskiwania dostępu do danych obie diody LED migają szybko na niebiesko. Diody też sygnalizują pracę obu dysków niezależnie. Z tyłu urządzenia umieszczono przycisk zasilania, gniazda interfejsu eSATA, USB oraz przełącznik trybu RAID.

Wydajność

Gdy korzystamy z interfejsu USB, niezależnie od trybu pracy kontrolera uzyskane wyniki są niemal identyczne (różnice mieszczą się w granicach błędu pomiarowego) jak pozostałych dysków zewnętrznych USB. Dopiero podłączenie urządzenia do interfejsu eSATA, pozwala na pełne wykorzystanie możliwości zamontowanych nośników. Prędkość zapisu i odczytu wzrasta dwukrotnie i to niezależnie z jakimi plikami pracujemy. Największy wzrost wydajności bo ponad trzykrotny zaobserwowaliśmy przy zapisie średnie wielkości plików o objętości 3-7 MB (utwory MP3).