Verbatim Portable Hard Drive USB 2.0 (500 GB)

Zalety:

  • Duża pojemność
  • Niewielki wymiary
  • Niski koszt 1 GB

Wady:

  • Brak szybszego interfejsu

Pojemny dysk USB o dobrym współczynniku ceny do objętości.

Verbatim jako jeden z pierwszych wprowadził do sprzedaży zewnętrzny 2,5 calowy dysk przenośny wykorzystujący nośnik o pojemności 500 GB (Samsung HM500LI). Całość zamknięta jest w srebrnej obudowie, która pracować może tylko w poziomie. Obudowa nie jest duża (135 x 85 x 25 mm) waży jedynie 170 g i bez problemu mieści się w kieszeni. Niestety, nie chroni dysku w takim stopniu jak np. obudowy Freecoma, które są wyłożone silikonem tłumiącym uderzenia i upadki, na które narażony jest dysk, gdy go zabieramy ze sobą.

Jako nośnik wykorzystano dysk Samsunga HM500LI z serii Spinpoint M6, który wyposażony jest w 8 MB bufor i szybki interfejs SATA II. Niestety jego wydajność jest znacznie ograniczona, bo obudowa wykorzystuje tylko interfejs USB 2.0. Szkoda, bo przy tak dużej objętości dysku przydałby się również szybszy interfejs eSATA.

Dysk zasilany jest bezpośrednio z gniazda USB, i uzyskuje średnią prędkość zapisu w teście HDTacha na poziomie 25 MB/s, odczyt jest o 5 MB/s. Rzeczywiste testy zapisu zbioru plików, klasyfikują ten dysk do grona nieco wolniejszych, jednak w porównaniu do przetestowanych przez nas obudów, różnice nie są duże w granicach 1 MB/s.

Obsługa dysku jest banalnie prosta, wystarczy podłączyć go do komputera, nie musimy instalować żadnych sterowników w systemach Windows 98 SE i nowszych. Warto zrezygnować z systemu plików FAT32 na rzeczy wydajniejszego NTFS, spowoduje to utratę kilkudziesięciu megabajtów, pozytywnie wpłynie za to na wydajność dysku. Pomimo wysokiej ceny Verbatim Portable Hard Drive USB 2.0 (500 GB) charakteryzuje się niskim kosztem 1 GB – 1,56 zł.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier