Verbatim SSD2 128GB (47371)

Zalety:

  • niezła wydajność
  • interfejs USB

Wady:

  • spora cena

Verbatim SSD2 128GB jest sterowany nowym kontrolerem Phison PS3105. Wewnatrz obudowy jest osiem pamięci flash Toshiby po 16GB w każdej. Oprócz tego mamy spory RAM, wielkości 128 MB, występujacy w roli pamięci podręcznej. Wyposażony w interfejs SATA II nominalne napęd może czytać w tempie 270 MB/s i zapisywać 225 MB/s.

Budowa

Verbatim SSD2 128GB nie jest dyskiem przeznaczonym do bicia rekordów wydajności. Chodzi raczej o osoby, które chcą doświadczyć znacznego przyspieszenia pracy po wymianie tradycyjnego napędu na SSD w konstrukcjach ze starszym interfejsem SATA II, ale niezainteresowane urywaniem dodatkowych ułamków sekund. Dysk jest sterowany nowym kontrolerem Phison PS3105, w którym wyeliminowano większość słabości poprzednika dodając nową zaletę w postaci niskiego zużycia energii. Wewnatrz obudowy jest 16 pamięci flash Toshiby po osiem gigabajtów w każdej, wykonanych w technologii 32 nm. Oprócz tego mamy spory RAM, wielkości 128 MB, występujacy w roli pamięci podręcznej.

Możliwości

Nominalne możliwości napędu są spore. Może czytać w tempie 270 MB/s i zapisywać 225 MB/s. Nic nie wiemy na temat wydajności operacji IO. Ze 128 zainstalowanych gigabajtów po sformatowaniu zostaje 119,2 GB. Oprócz samego napędu w opakowaniu znajdziemy jeszcze przejściówkę SATA II na USB 2.0 oraz obudowę, która z Verbatima pozwala zrobić także i dysk przenośny.

koszt 1G

koszt 1G

Koszty jednostkowe nie są niskie, ale to efekt dodatkowego interfejsu

Wyniki testów

Zarówno odczyt jak i zapis przebiegają bez większych zahamowań. Wartości średnie są tylko niewiele niższe od deklarowanych przez producenta.

odczyt

odczyt

zapis

zapis

pliki

pliki

Kontroler Phisona nie kompresuje danych a więc wydajność transferu obu rodzajów plików będzie identyczna. Napęd z pracą przy 32 krotnej kolejce nie radzi sobie dobrze. W takich warunkach 14 tysięcy odczytów i 12 zapisów IO na sekundę to niewiele.

HDT odczyt

HDT odczyt

HDT zapis

HDT zapis

Wydajność zapisu jest najlepsza wśród napędów z SATA II.

PCMV startup

PCMV startup

PCMV gaming

PCMV gaming

Start systemu, jak na SSD z SATA II jest rekordowo szybki.

Wnioski

Verbatim SSD2 jak na swoje możliwości wypadł całkiem dobrze. Będzie niezłą ofertą zarówno dla osób pragnących unowocześnić komputer jak i zakupić dysk przenośny. W sklepach Verbatim SSD2 128GB będzie rywalizował z Intelem 320 120G3, Zalmanem SSD-P SSD0128P1 i Samsungiem 470 MZ-5PA128A.