Vexia Econav 480DE WE

Vexia Econav 480DE WE to nie jest zwyczajna nawigacja. To komputer pokładowy pozwalający na optymalizację jazdy pod względem ekonomicznym. W naszym teście staramy się sprawdzić czy jego zakup jest opłacalny.

Vexia Econav 480DE WE została wykonana naprawdę solidnie, z dobrej jakości materiałów. Urządzenie zaopatrzono w ekran o przekątnej 4,3 cala. Wyświetla on dobrej jakości obraz. Jakość i precyzja sterowania są niezłe, ale niewielkie przyciski nie ułatwiają obsługi. W dostosowaniu poziomu jasności do warunków pomaga czujnik natężenia światła.

Urządzenie u góry posiada włącznik, zaś z lewej strony gniazda: USB, słuchawkowe i kart microSD. Niestety złącze zasilania z tej strony nawigacji nie jest zbyt praktyczne. Uchwyt do montażu na szybie zakłada się łatwo, zaś podczas jazdy trzyma pewnie i nie wpada w drgania. Zakres regulacji jest zadowalający.

Vexia Econav 480DE to urządzenie bardzo nowoczesne i wydajne. Zainstalowano w nim dwurdzeniowy procesor o częstotliwości pracy 500 MHz. Pojemność pamięci RAM wynosi 128 MB, zaś wbudowanej pamięci ROM 2048 MB.

Zrezygnowano z nieużywanych funkcji dodatkowych. Są za to: kalkulator, przelicznik miar, czas na świecie i zbiór podstawowych informacji o warunkach drogowych w wielu krajach świata.

W urządzeniu zainstalowano mapy TeleAtlas Western Europe w wersji 2009.09. Zawierają one mapy: Niemiec, Austrii, , Liechtensteinu, Luksemburga, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier i Szwajcarii. Mapy są niezwykle szczegółowe, zawierają mnóstwo adresów , punktów POI i dokładne przepisy ruchu na drogach, a także sieć fotoradarów. Trasę można wyznaczać na sposoby: krótka, krótki czas i ekonomiczna, a także dla pieszego i roweru. Wybrać można widok 2D lub 3D, a także kolorystykę nocną lub dzienną. Mapa może zapisywać ślad przebytej drogi. Interfejs użytkownika wymaga nabycia wprawy, ale pomaga w tym samouczek i zainstalowana instrukcja. Podczas jazdy pomaga także asystent pasa ruchu.

Cechą szczególną Vexi Econav 480DE jest możliwość użycia jej jako komputera pokładowego podającego dane pomagające przy uzyskaniu jak najniższych kosztów podróży. W urządzeniu dostępne są profile dla 11000 modeli samochodów różnych marek. Po wybraniu odpowiedniego system dostosowuje się do jego charakterystyki. Można też samodzielnie zdefiniować profil pojazdu. Podczas jazdy otrzymujemy informacje o sposobie przyspieszania, zalecanym aktualnym biegu czy nawet hamowaniu. System podaje aktualną prędkość, ostrzega przed przekroczeniem dopuszczalnej na danym odcinku prędkości a nawet podaje informacje o tym jaki mandat właśnie możemy zapłacić i ile dostać punktów karnych. Tyle teorii, ale jak to się ma do praktyki ?

Przede wszystkim na pewno nie zastąpi to wprawy kierowcy. Jednakże dla gorszego prowadzącego może być sporą pomocą o ile tylko wykaże się on odrobiną wyobraźni. Działanie systemu sprawdziliśmy w czterech samochodach: Ford Focus 1.8 (115 KM, benzyna), Honda Civic 1.8 (140 KM, benzyna), Audi A4 2.0 (140 KM, diesel) i Mitsubishi Outlander 2.0 (140 KM, diesel). W przypadku Forda i Hondy jazda odbywała się sprawnie, podobnie jak w Audi. Niestety profil dla Mitsubishi był całkowicie nietrafiony – zalecane parametry jazdy sprawiały, że była ona niekomfortowa, nie do końca ekonomiczne i szkodliwa dla samochodu. Duży, skomplikowany SUV przekroczył możliwości komputera. Wszystko to podczas jazdy latem, przy dobrych warunkach. Stosowanie się do rad zimą, na śliskiej nawierzchni może być już niebezpieczne – prędkość będzie zbyt wysoka lub zbyt niska, a obroty silnika niedostosowane do bezpieczeństwa, i to najprawdopodobniej we wszystkich typach samochodów. W przypadku Outlandera z możliwością wyboru trybu pracy napędu, wszystkie rady będą już zupełnie nietrafione.

Powyższe opisy to po prostu wynik doświadczeń i przykłady zróżnicowanych warunków na drodze. Nie oznaczają, że Econav należy skreślić. Wręcz przeciwnie, jak wspomniałem, dla mniej doświadczonego kierowcy, wskazówki mogą być bardzo cenne.

W urządzeniu zastosowano odbiornik GPS SiRF Atlas IV. Sprawuje się on rewelacyjnie – sygnał odnajdywany jest średnio po 6 sekundach, a podczas jazdy utrzymywany rewelacyjnie. Vexia Econav potrafiła często utrzymać sygnał nawet w budynkach (oczywiście, wówczas już nie w samochodzie) .

Vexia Econav 480DE WE to urządzenie bardzo ciekawe i doskonale wypełniające funkcję nawigacji GPS. Z rolą komputera pokładowego bywa już różnie , ale i ona może się sprawdzić, choć nie we wszystkich typach samochodów. Solidne wykonanie i dobre mapy to ogromne zalety podobnie jak rewelacyjnie działający odbiornik GPS. Szkoda tylko, że cena jest tak wysoka.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: