ViewSonic PX 727-4K

ViewSonic PX727-4K to aktualnie najtańszy model 4K na rynku.

ViewSonic PX 727-4K

W skrócie:

ViewSonic PX727-4K to aktualnie najtańszy model 4K na rynku.

Zalety:

  • Niska cena jak na projektor 4K
  • Bardzo dobre odwzorowanie kolorów
  • Długi czas pracy bez wymiany lampy

Wady:

  • Brak trybu 3D
  • Światło wydobywające się z obudowy
  • Nieintuicyjny układ poleceń w menu
ViewSonic PX 727-4K
ViewSonic PX 727-4K to bliźniaczy model BenQ W1700. Również korzysta z układu DMD 0,47”. W rezultacie brakuje w nim funkcji poprawy płynności obrazu. Odwzorowanie barw, ostrość i szczegółowość obrazu stoją jednak na najwyższym poziomie.

Projektory mają też bardzo podobną, różniącą się jedynie wykończeniem obudowę, prawie takiego samego pilota i niemal identyczny układ poleceń w menu. Widać za to wpływ cięcia kosztów na niektóre detale. ViewSonic nie ma na przykład osłony obiektywu, regulowane są w nim tylko dwie nóżki, a w przedniej brakuje opcji szybkiego wysuwania. Tak, jak w BenQ, podczas pracy z obudowy wydobywa się mnóstwo światła.

Zobacz również:

  • Jaki projektor będzie najlepszy do kina domowego? Zobacz najciekawsze modele
  • Wiedźmin, sezon 3 - kiedy premiera, obsada, fabuła. Wszystko, co wiemy o serialu od Netflix

Do minimum ograniczony został zestaw gniazd, jaki znajduje się w ViewSoniku. Użytkownik ma do wyboru tylko dwa porty HDMI oraz wejście komputerowe. Z dodatkowych warto wymienić tylko wejście i wyjście audio oraz wyzwalacz ekranu.

ViewSonic zastosował własne algorytmy obróbki obrazu. Nieco inaczej pokryta jest przestrzeń barwna i inaczej reprodukowane kolory. Lepsza niż w BenQ W1700 jest ostrość obrazu ale trudniej ją ustawić – pierścień regulacji jest zbyt czuły na zmiany położenia. Mniej naturalne niż w BenQ W1700 są kolory. Z drugiej strony w ciemnych partiach obrazu lepiej odwzorowane są różne szczegóły. Dzięki temu subiektywny odbiór obrazu wypada na korzyść PX727. Brakuje za to trybu 3D.

Testowany ViewSonic traci po kalibracji około 60 procent maksymalnej zmierzonej jasności. Jaśniejsze są za to wbudowane tryby pracy. Największa zmierzona wartość to prawie 1900 ANSI lumenów. To pomiar dla barwy białej. Parametr CLO jest niższy od białego o około 25 procent.

Jedną z zalet ViewSonika jest długi czas pracy bez wymiany lampy. W trybie ekonomicznym sięga on aż 15 tysięcy godzin. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń takiego rozwiązania. Także ono wiąże się ze znaczącym obniżeniem jasności. W przypadku tego modelu jasność spada do o około 70 procent wartości z dokumentacji. Bez obaw jednak, to i tak więcej niż potrzeba do skalibrowania projektora.