ViewSonic VG2436wm-LED

Ranking: Najbardziej oszczędne monitory LCD - LED 2011

ViewSonic VG2436wm-LED ma panoramiczny ekran o przekątnej 23,6 cala i rozdzielczości 1920x1080. Monitor ma podstawę pozwalającą na dowolne dopasowanie położenia ekranu. Matryca jest wykonana w technologii TN i podświetlona LED-ami. Urządzenie wyposażono w dwa rodzaje wejścia cyfrowe DVI oraz analogowe D-Sub.

Budowa

ViewSonic VG2436wm-LED został wyposażony w ekran z krawędziowym podświetleniem LED-owym o przekątnej 23,6 cala, panoramicznych proporcjach i rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Monitor ma wyjątkową podstawę, pozwalającą na dowolne dopasowanie położenia ekranu do preferencji użytkownika. Można regulować wysokość, kąt pochylenia, obracać na boki oraz przestawiać do trybu portretowego. Monitor można też powiesić na ścianie. Urządzenie wyposażono w dwa rodzaje wejścia cyfrowe DVI oraz analogowe D-Sub a także audio do głośników. Matryca jest wykonana w technologii TN, ma typowe kąty widzenia (170 stopni w poziomie i 160 w pionie), kontrast (1000:1), czas reakcji (5 ms) i jest nieco jaśniejsza (300 cd/m2), co pozwala korzystać z monitora z większej odległości.

Możliwości

W menu ekranowym nie ma zbyt wiele. Producent nie przewidział żadnych profili do regulacji obrazu, mamy tylko bezpośrednie ustawienia kontrastu, jasności i temperatury barwowej, w której mamy do wyboru jedną z czterech wartości, sRGB, oraz wybór stopnia wzmocnienia każdego luminoforu z osobna. Z ciekawostek mamy możliwość obrotu menu stosownie do orientacji ekranu, oraz wybór miedzy proporcjami 16:9 a 4:3. Na liście języków obsługiwanych przez menu ekranowe nie ma polskiego, to samo dotyczy także instrukcji.

Wydajność

Menu ekranowe obsuguje się wyjątkowo wygodnie. Gniazdko, którym dociera sygnał jest identyfikowane automatycznie, można też źródło wybrać w menu. Fabryczna kalibracja monitora nie jest dobra. Temeratura barw jest ustawiona bardzo wysoko, na 7500K, co raczej odpowiada oświetleniu sklepowemu niż spotykanemu w czasie normalnej eksploatacji. . W czasie testów poprawiliśmy współczynnik dE z 21,8 do 5,1 i temperaturę barwową do 6400. Kontrast nie jest najlepszy, zmierzyliśmy 800:1 przez i 650:1 po kalibracji. Jak zwykle mamy niezłą zbieżność kanałow G i B od których odstaje czerwień i to jej zbyt niskie wzmocnienie w ciemniejszych i zbyt wysokie w jaśniejszych fragmentach decyduje o braku możliwości zrównowazenia szarości lepszego od 5,1 . Cienie są dobre dopiero od 4%. Równomierność podświetlenia ekranu należy do najlepszych (94%). Monitor zużywa maksymalnie 28W w czasie pracy i jedynie 0,1W podczas czuwania.

Wyniki testów

ViewSonic VG2436wm-LED
ViewSonic VG2436wm-LED
ViewSonic VG2436wm-LED

Wnioski

ViewSonic VG2436wm-LED jest monitorem o przeznaczeniu biurowym. Nie imponuje jakością obrazu, która w tych zastosowaniach nie jest konieczna. Zmechanizowana podstawa pozwala dopasować położenie ekranu do preferencji użytkowników. Na półkach sklepowych będzie konkurować z Philipsem 241P3LYES, BenQ E24-5500 i Iiyamą ProLite B2475HDS


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: