Vobis Digital VP i7 920 Gamer

Wydajna konfiguracja zaprojektowana głównie z myślą o graczach. Zbudowana na bazie najnowszej platformy Intela i karcie graficznej opartej na układzie NVIDII GeForce GTX260 idealnie nadaje się do grania w najnowsze tytuły i to w wysokich rozdzielczościach.

Od komputera w cenie powyżej 5000 zł można oczekiwać dużo, a w szczególności odpowiednio wysokiej wydajności w najnowszych grach. W przypadku opisywanej konfiguracji ma zapewnić to zapewnić najnowsza platforma Intela i7, a dokładniej procesor Core i7 920 o prędkości 2,66 GHz i wydajna karta graficzna MSI z układem NVIDII GeForce GTX260. Taki tandem w połączeniu z 3 GB pamięci (3 moduły gigabajtowe) pozwala uruchomić najnowsze gry jak FarCry2, S.T.A.L.K.E.R Clear Sky z maksymalnymi detalami i efektami w wysokich rozdzielczościach.

Komputer pomimo dosyć mocnej konfiguracji nie jest duży, rozmiarami odpowiada średniej wielkości obudowom (wys./gł./szer. -440x505x200 mm) i bez problemów zmieścimy go pod biurkiem. Posiada klapkę zasłaniającą napędy optyczne i aż cztery wolne wnęki 5,25 cala. Obudowa jest dobrej jakości, z aluminiowym frontem, i prezentuje się bardzo ładnie. Z boku zamontowano duży otwór wentylacyjny, niestety wnętrze nie posiada jakiegokolwiek podświetlenia, które z pewnością nadało by całości bardziej drapieżnego wyglądu. Na górze obudowy wyprowadzono dwa gniazda USB, jedno gniazdo FireWire oraz wyjście i wejście audio. To praktyczne rozwiązanie gdy komputer ma stać na podłodze, bo nie musimy się schylać aby podłączyć np. pamięć USB, aparat fotograficzny.

Z tyłu obudowy zaprojektowano również otwory na węże chłodzenia wodnego, które możemy w przyszłości zamontować.

Wnętrze

Obudowę rozkręcamy po odkręceniu dwóch dużych śrubek mocujących lewy panel boczny (bez konieczności użycia śrubokrętu). W środku większość kabli jest poprowadzona w sposób uporządkowany, ale można by to zrobić lepiej, szczególnie jeżeli chodzi o dodatkowe kable łączące gniazda wyprowadzone w obudowie (USB, FireWire, audio) z płytą główną.

Napędy optyczne, karty rozszerzeń jak i twarde dyski, mocujemy bez użycia śrubokrętu. Kieszenie na twarde dyski umieszczono w poprzek osi obudowy dlatego mamy do nich wygodny dostęp. W zestawie znajduje się jeden dysk o pojemności 500 GB, do dyspozycji mamy dwie wolne wnęki na kolejne dyski.

Podstawę komputera stanowi płyta główna MSI X58 Platinum z chipsetem Intela X58, który jako jeden z pierwszych pozwala na wykorzystanie tandemu kart graficznych NVIDII (SLI). W przyszłości mamy więc możliwość dołożenia kolejnej karty i zwiększenia wydajności komputera w grach. Taka sama płyta główna znajduje się w droższej konfiguracji Vobisu VP i7 920 Gamer, który wyposażono właśnie w dwie karty graficzne z układem NVIDII GeForce GTX260.

Pomimo niezbyt wysokiej obudowy mamy łatwy dostęp do procesora, karty graficznej jak i pamięci. Podłączenie dodatkowego dysku wymaga odłączenia karty graficznej, do dyspozycji mamy 6 wolnych gniazd SATA.

Wydajność

Bez problemów zagramy w wysokich rozdzielczościach (1680x1050) w takie tytułu jak FarCry 2 (49 kl./s) czy też S.T.A.L.K.E.R Clear Sky (39 kl./s) i to przy maksymalnych szczegółach i efektach. Z Crysisem jest już trochę gorzej, ale i tak w rozdzielczości 1280x1024, przy maksymalnych szczegółach gra działa płynnie (30 kl./s). Dopiero zwiększenie rozdzielczości do 1680x1050 powoduje, że czasami gra lekko się przycina (24 kl./s). Co istotne dzięki wydajnemu procesorowi oraz 3 GB pamięci RAM bez problemów odtworzymy na tym komputerze film w wysokiej rozdzielczości do czego przyda się z pewnością zamontowany czytnik BluRay.

Komfort pracy

Układ chłodzący procesor to standardowy zestaw Intela, cyrkulacje powietrza wewnątrz obudowy wspomaga tylko jeden wentylator 120x120x25 zamontowany na tylnej ściance obudowy. Brakuje dodatkowego wentylatora z przodu, który schładzałby twarde dyski (jest wolne gniazdo na 12 cm wentylator). Słabym punktem tej konfiguracji jest zasilacz FSP FSP500-60GLN(80) 500W 80+ APFC ATX, który pomimo tego, że teoretycznie dysponuje odpowiednią mocą, to w przypadku dołożenia kolejnej karty graficznej warto byłoby wymienić na lepszy model. Komputer w testach głośności pracy nie wypadł najgorzej, minimalnych hałas jaki generował to ok. 34 dB, co klasyfikuje go do grona niezbyt głośnych maszyn, idealnych do rozrywki. Podczas surfowania po Internecie, pracy z aplikacjami biurowymi słychać jego pracę, ale nie jest to uciążliwe. Po dwugodzinnym teście Crysisem, głośność wzrosła tylko o kilka dB, do 38 dB.

Podsumowanie

Vobis Digital VP i7 920 Gamer to udana i jak się okazuje wydajna konfiguracja dla maniaków gier, która pracuje w miarę cicho. Wyposażony jest w dobrej jakości obudowę, nowoczesną płytę główną. Nie bez znaczna jest również możliwość dalszej rozbudowy komputera o dodatkową kartę graficzną co zwiększy jego wydajność w grach, jak i możliwość podłączenia kolejnych dysków. Słabym ogniwem jest zasilacz, który takiej rozbudowy komputera może po prostu nie udźwignąć.