VyprVPN

Zalety:

  • Ponad 700 serwerów
  • Killswitch
  • Dobra szybkość transferu danych
  • Od 3 do 5 urządzeń w abonamencie

Wady:

  • Przechowuje przez 30 dni dane użytkowników

VyprVPN to solidna, szwajcarska wirtualna sieć prywatna, dzięki której możesz korzystać ze stron zablokowanych w Twoim rejonie. Jak wypada w praktyce?

VyprVPN - test

Sieć VPN ma za zadanie chronić prywatność użytkownika i dawać dostęp do serwisów oraz stron zablokowanych w danym rejonie geograficznym. VyprVPN to właśnie taka sieć. Jest dostępna dla dziewięciu platform: Windows, Mac OS, iOS, Android, Blackphone, Smart TV, Anonanox, QNAP i ruterów. Dostępne są dwa plany abonamentowe:

  • zwykły - pozwala na używanie sieci VPN na trzech urządzeniach jednocześnie, a jego koszt to 60 USD za rok (5 dolarów, czyli ok. 20 zł za miesiąc)
  • premium - pozwala na jednoczesne korzystanie na pięciu urządzeniach, dodatkowo stosowany jest protokół Chameleon i można korzystać z chmury; koszt to 80 USD rocznie (6,67 USD na miesiąc)

Opłat można dokonywać przy użyciu PayPal, karty kredytowej lub AliPay. Co istotne - w przypadku rozczarowania siecią ma się 30 dni na rezygnacje i zwrot poniesionych kosztów. Przed płatnością można wypróbować sieci za darmo przez trzy dni - ale i tak należy najpierw założyć konto w serwisie.

Po zainstalowaniu należy kliknąć na ikonkę na prawo od przycisku połączenia. Podczas logowania wyświetlana zostaje lista dostępnych serwerów oraz krajów, w których się znajdują. Przy każdym znajduje się ping, pokazujący w milisekundach responsywność każdego z nich. W chwili pisania tego tekstu liczba serwerów przekracza 700, a co warto zauważyć, wszystkie cechuje dobra jakość połączenia.

VyprVPN pokazuje wykres zużycia łącza - zarówno przy włączonej ochronie, jak i normalnej. Można dzięki temu zobaczyć, dlaczego w pewnych momentach łącze się zapycha i która strona czy serwis powoduje takie problemy. Przy pierwszym testowaniu tej sieci VPN nie udało się połączyć z amerykańskim Netflxiem, ponieważ odrzucał proxy. Z innymi nadawcami i stacjami TV nie było problemu. Co ciekawe, kilka dni później znowu spróbowaliśmy połączenia z Netflixem i tym powiodło się znakomicie - a i sama szybkość streamingu była bardzo wysoka. Dlaczego tak się stało? Otóż Netflix doskonale zdaje sobie sprawę z tych sztuczek z VPN i blokuje podejrzane adresy. VyprVPN musiało zmienić je na nowe, których jeszcze nie było na liście blokowanych. Tego typu sytuacja mają miejsce nie tylko w tym przypadku, ale również wielu innych VPN-ów.

Sieć prowadzi Golden Frog GmbH z siedzibą w jednym ze szwajcarskich miast. Znajduje się zatem na terenie jurysdykcji "Sojuszu Czternaściorga Oczu", a przepisy VyprVPN mówią, że przez 30 dni przechowywane są adresy IP, dane dotyczące ilość przesłanych i pobranych danych, a także czasu połączenia. Informacje te mogą zostać przekazane władzom w przypadku podejrzenia przestępstwa. Dozwolona jest wymiana plików p2p, ale Vypr prosi swoich użytkowników o respektowanie praw autorskich.

Podczas używania prywatnej sieci można użyć przycisku killswitch w przypadku, gdy zawali się tunel VPN - jednak nie jest to opcja włączona domyślnie. Praktycznym elementem jest możliwość informowania dźwiękiem o rozłączeniu i połączeniu z bezpieczną siecią. W przypadku Androida dodatkowym elementem jest opcja blokowania znanych, szkodliwych stron - VyprVPN ma ich aktualizowaną listę na swoich serwerach.

Komu polecić tą sieć VPN? Przede wszystkim do użytku dla całej rodziny - w jednym abonamencie ma się możliwość używania na trzech lub pięciu urządzeniach, co wychodzi bardzo tanio w przeliczeniu na pojedyncze.