VyprVPN

Zalety:

  • posiada własne serwery
  • łatwa obsługa
  • dedykowane aplikacje na różne systemy
  • Chameleon 2.0

Wady:

  • ograniczenia na systemach Apple
  • brak rozszerzenia dla przeglądarki
  • brak anonimowych wpłat

VyprVPN to szwajcarski sposób na prywatność w sieci. Zalecany zwłaszcza do oglądania streamingu i odblokowania treści. Świetnie sprawdza się na Androidzie.

VyprVPN to sieć VPN, która powstała w drugiej połowie lat 90-tych XX wieku. Od samego początku jej celem było wspieranie maksymalnej liczby urządzeń i systemów na obszarze zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa oraz prywatności. Nie przechowuje logów użytkowników, choć niegdyś robiła to przez 30 dni. A dużą zaletą jest fakt, że korzysta wyłącznie z własnych serwerów - podczas gdy konkurencja wynajmuje je od firm hostingowych. Serwerów tych jest ponad 700 i są one rozlokowane na terytoriach 64 krajów. Siedziba sieci mieści się w Szwajcarii, czyli poza zasięgiem "Sojuszu Czternaściorga Oczu".

VyprVPN - cena

VyprVPN oferuje trzy plany taryfowe - z każdego można wycofać się do 30 dni od wykupienia i odzyskać swoje pieniądze. Niestety - nie można nabyć subskrypcji anonimowo. Plany te prezentują się następująco:

  • miesięczny - 12,95 USD, czyli ok. 49 złotych
  • roczny - 45 dolarów, czyli ok. 168 złotych
  • trzyletni - 60 dolarów, czyli 224 złotych

Jak widać, najbardziej opłaca się najdłuższy plan, a co skłania do jego nabycia? O tym w dalszej części recenzji.

VyprVPN - obsługa

VyprVPN oferuje swoją aplikację na cztery systemy: Windows, Android, iOS oraz macOS, a także dedykowane aplikacje na Android TV, Amazon Firte TV i dla wybranych ruterów oraz takich urządzeń, jak QNAP NAS czy Anonanox. Instalowanie tej sieci VPN jest proste - przewodnik pokazuje nam krok po kroku kolejne etapy. Po uruchomieniu wita nas przejrzysty interfejs, pozwalający na łatwy wybór serwerów. Menu ustawień pokazuje nam tylko najważniejsze parametry, bez niepotrzebnego zalewu informacjami. Trzeba jednak zauważyć, że w edycji na iOS jest ich mniej niż na Androidzie, co wiąże się z restrykcjami ze strony Apple.

VyprVPN

Szwajcarski VPN oferuje wiele przydanych funkcji, jak kill switch, rozdzielone tunelowanie, możliwość wyboru protokołów OpenVPN oraz Chameleon. Można także odpalić ochronę podczas łączenia się z sieciami publicznymi - wówczas sieć będzie automatycznie chronić połączenie.

VyprVPN - wydajność

Przechodzimy teraz do najważniejszego aspektu, czyli tego, z jaką szybkością działa internet po uruchomieniu bezpiecznego połączenia? Zazwyczaj wpływ na to ma nie tylko sama infrastruktura dostawcy, ale również wybór serwera i pora dnia. W przypadku VyprVPN wszystko działa płynnie niezależnie od tych czynników - można bez problemu osiągnąć 6-70 Mb/s, choć przy niektórych serwerach szybkość transferu danych może spaść nawet do 3 Mb/s. Serwery można przesortować pod kątem najniższych pingów, co pozwala na łatwe znalezienie najszybszego, a następnie dodać do listy ulubionych.

Jeśli chodzi o odblokowanie treści - VyprVPN pozwala na obejrzenie amerykańskiego Netflixa, a także innych przypisanych przez wydawców do rejonów usług. Jest więc bardzo dobrze - a do tego sieć oferuje ponad 200 tysięcy dynamicznych adresów IP, co jeszcze bardziej maskuje prawdziwą lokalizację użytkowników. Ponadto można używać wybranych DNS-ów firm trzecich. Warto przy okazji dodać, że w 2020 roku VyprVPN zaczął korzystać z protokołu Chameleon 2.0, co ma skutecznie pomóc w omijaniu "agresywnych blokad" VPN-ów, jakie stosowane są przez wielu wydawców.

Podsumowując: VyprVPN to świetne rozwiązanie dla każdego, kto chce mieć dostęp do zablokowanych treści i usług streamingowych. Mamy do czynienia z solidną siecią VPN w rozsądnej cenie.