WB2200F

Aparat typu superzoom wyróżniający się bardzo oryginalną budową i posiadający wyjątkowo szerokokątny obiektyw.

Samsung WB2200F jest jednym z tych aparatów, które przyciągają największą uwagę. Powodem jest bardzo oryginalna jak na aparat kompaktowy budowa korpusu. Cyfrówka przypomina profesjonalną lustrzankę (np. Canona EOS-a z serii 1 D czy Nikona z serii D 1-4). Oryginalny i nietypowy element stanowi bowiem dolny uchwyt, zwany w lustrzankach „vertical grip”, służący do komfortowego fotografowanie wówczas, gdy wykonujemy zdjęcia w pionie. Konstruktorzy nie poprzestali jednak na dodatkowej rękojeści. W WB2200F, podobnie jak w rasowych lustrzankach znajduje się zdublowany przycisk spustu migawki oraz zdublowane kółko zmiany wartości. Elementy te mogą być włączane lub wyłączane za pomocą znajdującej się przy nich mechanicznej dźwigienki.

Można nieco wykpiwać naśladownictwo konstrukcji profesjonalnej, niemniej jednak, gdy się weźmie aparat do ręki, okazuje się, że uchwytu rzeczywiście mają pozytywny wpływ na ergonomię obsługi – warto zwrócić uwagę, że dolny uchwyt dodatkowo wydłuża ten podstawowy, dzięki czemu aparat trzyma się wygodnie.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Konstrukcja została wyposażona w zoom o współczynniku zbliżania 60x o świetle f/2,8-5,9. Jest jednym z tych dwóch aparatów, które są w stanie obejmować bardzo szeroki plan - ekwiwalent najkrótszej ogniskowej wynosi jedynie 20 mm! Możliwości optyczne stanowią podstawową zaletę tego modelu. Aparat pozwala także na ręczne sterowanie parametrami ekspozycji, łączenie się przez wifi, na przykład ze smartfonem czy kadrowanie przez elektroniczny wizjer (choć obraz widziany w okularze jest bardzo niewielki).

Niestety ekran nie może być odchylany ani w dół, ani w górę. Aparat otrzymał także jedną ze słabszych not za wydajność trybu seryjnego – w 30 sekund na najszybszej obecnie karcie SanDiska zapisał jedynie 28 zdjęć.

Pod tym względem aparat jest najlepiej ocenionym modelem wśród modeli z matryca 1/2,3 cala. WB2200F świetnie przeszedł testy dynamiki obrazu, zdobył wysoką notę także za rozdzielczość obrazu. Za pewne potknięcie można tylko uznać spory spadek ostrości przy brzegu, podczas, gdy ustawiamy szeroki kąt.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: