WD My Book Home Edition (1000 GB)

Zalety:

  • Dodatkowe oprogramowanie
  • Szybki interfejs eSATA

Wady:

  • Brak kabla eSATA
  • Możliwość pracy tylko w pionie

To nieduży 3,5 calowy dysk zewnętrzny o kształcie książki, przystosowany do pracy w pionie. Jest wydajny bo oprócz interfejsu USB umożliwia również podłączenie do szybkiego gniazda eSATA.

Dobry nośnik zewnętrzny dla osób szukających funkcjonalnych rozwiązań za rozsądne pieniądze.

Jest nieduży (166x137x54 mm – wys./gł./szer.), a przy tym dobrze wyposażony bo oprócz interfejsu USB dysponuje również złączem FireWire 400 i eSATA. Wyposażony jest w dysk WD WD10EACS, który jest pierwszym twardym dyskiem o zmiennej szybkości obrotowej, dzięki której zużywa mniej energii.

Minusem tego rozwiązania są pewne straty w wydajności twardziela wynikające z opóźnień w czasie dostępu. Spadek wydajności jest kilkuprocentowy. Oczywiście opisana sytuacja dotyczy pracy z interfejsem eSATA bo na możliwości magistrali USB zastosowany dysk jest i tak stanowczo za szybki.

WD My Book Home Edition dodatkowo wyposażony jest wskaźnik pojemności, w postaci kilku diod, które sygnalizują stopień zapełnienia dysku. Aby diody działały, wymagane jest zainstalowanie dołączanego oprogramowania i korzystanie z interfejsu USB. Ciekawą funkcją jest opcja automatycznego wyłączania i uruchamiania dysku wraz z komputerem (SmartPower), która działa gdy korzystamy z interfejsu USB.

Obudowa pomimo tego że jest nieprzystosowana do szybkiej wymiany dysku umożliwia jego wyciagnięcie. Jest to jednak operacja dosyć trudna, bo należy ręcznie podważyć zaczepy.

Wydajność

Po podłączeniu dysku do interfejsu USB jego wydajność nie odbiega od pozostałych modeli. Dopiero wykorzystanie szybszego interfejsu eSATA pokazuje nieznaczne różnice w wydajności, w porównaniu do innych nośników eSATA. Wynikają one z zastosowania nieco wolniejszego dysku o zmiennej prędkości. Nie są jednak duże a co istotne dysk oferuje wyraźnie szybszą prace po podłączeniu go do gniazda eSATA, bo np. prędkość zapisu 10 GB zbioru plików MP3 wzrasta z 20,1 MB/s (interfejs USB) do 60,9 MB/s. Korzyści są więc znaczne.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier