WD My Book Studio Edition II (2000 GB)

Zalety:

  • Dodatkowe oprogramowanie
  • Szybki interfejs eSATA
  • Wbudowany kontroler RAID
  • Wyciągane dyski

Wady:

  • Wysoka cena

To jeden z pojemniejszych dysków zewnętrznych, pomimo tego że kryje 2 twarde dyski nie jest duży. Ciekawie zaprojektowana obudowa w kształcie książki pozwala także na szybką wymianę dysków, bez konieczności jej rozkręcania.

Jest to jeden z ciekawiej zaprojektowanych dysków zewnętrznych bo w formie książki i do tego z praktyczną obudową pozwalającą na szybką wymianę dysków. Wystarczy odchylić górną klapkę i wyciągnąć specjalne rusztowanie, do którego przymocowane są dyski. To duża zaleta tej konstrukcji bo jak się okazuje większość producentów nie umożliwia nawet rozkręcenia obudowy. Boki obudowy wyposażono w otwory wentylacyjne, które wspomagają schładzanie dysków. Ciekawą opcją jest wbudowany wskaźnik pojemności, który sygnalizuje wykorzystaną przestrzeń dyskową poprzez podświetlenie sześciu diod w kierunku od dołu do góry. Zaświecenie się każdej z diod oznacza około 17 procent pojemności dysku, niestety wskaźnik ten nie działa gdy korzystamy z interfejsu eSATA. Oprócz aplikacji WD Drive Manager, dysk dostarczany jest z oprogramowaniem WD Anywhere Backup (Mac i Windows) i Copy Application Software. WD Anywhere Backup pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowych w wielu lokalizacjach i synchronizację plików roboczych. Copy Application Software pozwala na tworzenie kopii zapasowej oprogramowania dołączonego do urządzenia. Ponieważ My Book Studio Edition II jest standardowo sformatowany dla systemu Mac, musimy pamiętać o jego przeformatowaniu dla systemu Windows (najlepiej wybrać jest system plików NTFS), aby umożliwić rozpoznanie urządzenia.

Wydajność

WD My Book Studio Edition II podłączony do interfejsu USB pracuje podobnie jak pozostałe modele wykorzystujące ten interfejs. Dopiero podłączenie go do szybszego interfejsu eSATA pozwala na szybszą pracę dysku. W sumie wzrost wydajności w zapisie i odczycie jest dwukrotny. Testowy zbiór plików MP3 gdy korzystamy z interfejsu USB trwa prawie 10 minut, po podłączeniu dysku do interfejsu eSATA skraca się do niecałych 3 minut. Różnice są więc wyraźne.