WD MyBook Live 1TB

Western Digital MyBook Live 1TB jest małym jednodyskowym serwerem przeznaczonym do pracy w domu lub małej firmie. Został wyposażony w jednoterabajtowy dysk WD z zielonej serii. Wewnatrz jest komputer jednoukładowy Applied Micro APM82181 i 256 MB RAM-u.

Budowa

Western Digital MyBook Live trafił do testów w wersji z dyskiem jednoterabajtowym. W ofercie są jeszcze modele z wbudowaną dwu- i trzykrotnie większą pamięcią. W każdym wypadku jest to dysk WD z zielonej serii, mniej wydajny od standardowych, szybciej obracających się napędów. Wyposażenie urządzenia zostało maksymalnie uproszczona. Nie ma często spotykanych w NAS-ach gniazdek USB, nie ma nawet wyłącznika. Pracą urządzenia kieruje komputer jednoukładowy Applied Micro APM82181. Mamy też 256 MB RAM-u i 512 kB pamięci flash. Obsługą sieci i gniazdka gigabitowego zajmuje się układ Broadcom BCM54610.

Możliwości

Western Digital MyBook Live nie oferuje wiele ponad zestaw obowiązkowy dla małych serwerów. Jest serwer plików SMB/CIFS, który obsługuje także nazwy z polskimi znakami. Jest wbudowany wyspecjalizowany serwer multimediów umożliwia przesyłanie strumieniowe muzyki, zdjęć i filmów nie tylko do komputerów, ale także urządzeń multimedialnych z certyfikatem DLNA. Należą do nich: konsole Playstation 3, Xbox 360, cyfrowe ramki i niektóre telewizory. Te urządzenia mogą korzystać z jednej, scentralizowanej bazy multimediów umieszczonej na dysku MyBooka.

Zobacz również:

  • Jaki internet mobilny w abonamencie kupić? Sprawdziliśmy ofertę mobilną największych operatorów
WD MyBook Live 1TB

Podobnie do innych NAS-ów także i MyBook po odpowiedniej konfiguracji rutera może być dostępny z Internetu, ale producent oprócz tego sposobu proponuje dostęp za pomocą opracowanej przez siebie własnej technologii zdalnego dostępu WD2go. Użytkownik może pobrać przeglądarkę plików umożliwiającą dostęp do dokumentów, zdjęć i multimediów na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą Androida i iOS. Konfiguracja urządzenia odbywa się za pomocą nowej strony WWW opartej na technologii AJAX. Strona jest bogato wyposażona w kontekstowe podpowiedzi. Instalacja wymaga obecności w sieci serwera DHCP. Urządzenie nie ma polskiej strony WWW. Producent udostępnia spory pakiet oprogramowania.

Wydajność

Napis na pudełku obiecuje rekordowe tempo odczytu w granicach 100 MB na sekundę. Western Digital MyBook Live jest szybki, ale nie aż tak. Serwer zapisuje 370 i pozwala na odczytanie 513 Mb na sekundę. Do najlepszych serwerów napędzanych kontrolerem Marvella jeszcze trochę brakuje. Podobnie z otwieraniem i zamykaniem plików. W tej konkurencji MyBook także jest wolniejszy od grupy najszybszych.

Wyniki testów

WD MyBook Live 1TB
WD MyBook Live 1TB

Wnioski

Jeśli nie potrzebujesz w swoim serwerze z gniazdka USB, to Western Digital MyBook Live może być dobrym wyborem. Zwłaszcza że urządzenie, z wbudowanym twardym dyskiem nie kosztuje zbyt wiele. Na półkach sklepowych konkuruje z QNAP-em TS-112, Buffalo LinkStation Pro i Iomega Home Media Cloud Edition


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: