WD Scorpio Blue 500 GB WD5000BEVT

Zalety:

  • Doskonała wydajność
  • Bardzo duża pojemność
  • Niższy pobór mocy niż w poprzednich modelach Scorpio

Wady:

  • Większy pobór mocy niż w Seagate’ach
  • Wysoki koszt 1 GB

Niebieski, półterabajtowy skorpion oferuje nie tylko dużą pojemność w laptopie, lecz także najwyższą wydajność wśród modeli 5400 obr./min.

Western Digital ułatwił życie potencjalnym klientom, wprowadzając jasne oznaczenia swych serii laptopowych twardych dysków. Rodzina Scorpio Black, do której należy m.in. model o pojemności 320 GB będący obecnie liderem naszego rankingu małych napędów, to urządzenia o szybkości 7200 obr./min wyposażone w bufor 16 MB. Natomiast nazwą Scorpio Blue ochrzczono dyski 5400 obr./min z pamięcią 8 MB.

Model WD5000BEVT należy do drugiej serii, jest więc mniej wydajny od czarnych braci. Niemniej, w naszych testach okazał się najszybszy wśród twardzieli o tej samej prędkości obrotowej, często pokonując także napędy 7200 obr./min. Różnica w ocenie wydajności między półterabajtowym, niebieskim WD a drugim pod względem szybkości dyskiem 5400 obr./min, Seagate’em Momentusem 5400.5 320 GB, jest naprawdę duża i wynosi ponad 1 punkt. Co więcej, niemal identyczną ocenę otrzymał inny Seagate - Momentus 7200.3 320 GB o wyższych obrotach od Scorpio Blue.

Produkty największego konkurenta pozostały natomiast niedoścignione w dziedzinie niskiego poboru mocy. Dysk WD jest wyraźnie bardziej prądożerny od nowych Seagate’ów, ale trzeba zarazem przyznać, że w stosunku do poprzednich Scorpio 5400 obr./min mocno ograniczono apetyt napędu na energię.

WD Scorpio Blue za sprawą dużej pojemności jest obecnie najdroższym dyskiem w rankingu – nawet w przeliczeniu na 1 GB miejsca.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier