WF2151

Tani adapter sieciowy wyposażony w dwuzakresową kartę Wi-Fi IEEE 802.11 /b/g/n. Dzięki niej połączenia sieciowe mogą być realizowane w mniej zatłoczonym pasmie 5 GHz i odbywać się z prędkością 300 Mb/s. To dwukrotnie szybciej niż w przypadku klasycznych kart sieciowych wbudowanych w laptopy i teoretycznie czterokrotnie wolniej w porównaniu do najszybszych adapterów IEEE 802.11 ac (1200 Mb/s).

W praktyce różnice nie są tak duże, bo Netis WF2151 ma dodatkowego Asa w rękawie w postaci dwóch dużych anten. Nie są one na stałe przymocowane do obudowy, co ułatwia przenoszenie urządzenia. Netis WF2151 wyposażony jest w interfejs USB 2.0, który w tym wypadku nie jest wąskim gardłem bo jego teoretyczna przepustowość (480 Mb/s) jest dużo wyższa niż możliwości urządzenia (300 Mb/s).

Adapter nie jest duży, ale z antenami może zajmować sporo miejsca w laptopie, i utrudniać dostęp do sąsiednich gniazd. Dlatego producent dodaje do niego stacje dokującą, która jest równocześnie przedłużaczem USB. W pudełku jest tez płyta CD ze sterownikami do adaptera, które należy zainstalować przed podłączeniem adaptera do komputera. Dołączone oprogramowanie netis Wireless Utility wyświetla informacje o dostępnych sieciach bezprzewodowych i podstawowe informacje o pracy adaptera. Ma trochę archaiczny wygląd, ale spełnia swoje zadanie. W obudowie urządzenia zamontowano przycisk WPS do szybkiego nawiązywania połączenia z routerami bez konieczności wpisywania hasła.

Podczas testów Netis WF2151 z zamontowanymi antenami pozwalał na pełne wykorzystanie dostępnej przepustowości łącza uzyskując prędkość ponad 40 MB/s w testach speedtest.net i speedometer.pl. Jedynie wydajność łącza internetowego mierzona za pomocą www.netmeter.pl była o 10 Mb/s wolniejsza niż średnia (25 Mb/s). Maksymalna szybkość sieci bezprzewodowej wynosiła ponad 100 Mb/s podczas przesyłania pakietów UDP i TCP. To bardzo dobry wynik. W najbardziej oddalonym miejscu od routera, przepustowość internetu była wystarczająca aby móc wykorzystać pełną wydajność łącza (40 Mb/s). Szybkość przesyłani pakietów TCP i UDP jednaka spadła o 40%.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: