Welland NetShareGX 752-GNS

Tajwańska firma Welland ma produkty różnej jakości. W tym wypadku nie ma się czego wstydzić. NetShareGX jest tanią obudową na jeden dysk twardy o sporych możliwościach. Oprócz gigabitowego Ethernetu mamy zewnętrzne złącze SATA, oraz oba rodzaje USB.

Tajwańska firma Welland ma produkty różnej jakości. W tym wypadku nie ma się czego wstydzić. NetShareGX jest tanią obudową na jeden dysk twardy o sporych możliwościach. Oprócz gigabitowego Ethernetu mamy zewnętrzne złącze SATA, oraz oba rodzaje USB. Jedno służy do udostępnienia drukarki ewentualnie dodatkowej pamięci w sieci, drugie do podłączenia się do komputera. W obudowach większym problemem od włożenia jest wyciągnięcie twardego dysku. W NetShareGX obie czynności są bardzo łatwe, naciśnięcie dźwigni powoduje wysunięcie napędu z wnętrza.

Na dysku wewnętrznym używa się systemu FAT32. Taki sam system albo NTFS musi być na masowej pamięci zewnętrznej podłączonej przez USB lub eSATA. Urządzenie może być używane jako serwer plików (SMB) i FTP. Obsługuje funkcje UPnP, wspomaga iTunes, radzi sobie z torrentami i może służyć Xboksom i PS3 jako magazyn multimediów. Jest w stanie wysłać pocztę elektroniczną ale jedynie z wiadomością o zakończeniu pobierania plików za pomocą torrentów. Urządzenie może być klientem DHCP, a w wypadku braku takiego serwera samo przejmuje rozdawanie numerów IP. Taki algorytm bardzo ułatwia instalację. Przeciwnie do wejściowej strony WWW, na której za każdym razem pada to samo pytanie o wybór języka. Tę informację urządzenie mogłoby sobie zapamiętać. Poza tym konfiguracja jest logicznie rozplanowana i łatwa do przeprowadzenia.

Wydajność obudowy nie jest rewelacyjna. Odczyt z testowego Raptora przebiegał w tempie 133 megabitów na sekundę, zapis – nieco poniżej stu. Otwieranie i zamykanie pliku przedłużało transfer o 19 milisekund. Te wartości dotyczą serwera plików, ale bardzo podobne tempo charakteryzuje także FTP.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: