Western Digital Caviar Black WD1001FALS

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Pięcioletnia gwarancja

Wady:

  • Spora cena
  • Umiarkowany hałas

Należy do najbardziej wydajnych dysków ubiegłego sezonu. W tym sezonie, po wejściu technologii 500GB na talerz, zaczęły tracić dystans do najnowszych konstrukcji, niemniej jednak, po sporej przecenie są jeszcze bardziej atrakcyjnym zakupem niż w czasie swojej świetności. Średnie czasy dostępu, 12,8ms w odczycie i 6,6 w zapisie dalej należą do najkrótszych.

Po wydzieleniu się z rodziny „kawiorowej” dysków z ekologicznej serii Green - tradycyjnym modelom przydzielono przydomek Black. Nie są one ani szczególnie ciche, ani energooszczędne. To tylko napędy, w których postawiono na jak najlepszą wydajność przy umiarkowanej cenie.

WD1001FALS jest modelem terabajtowym, wyposażonym w trzy talerze obracające się z prędkością 7200 obr/min. Podobną konstrukcję ma drugi model z tej serii, o pojemności 750 GB. Oba zostały wyposażone w solidną, 32 MB pamięć podręczną. Należą do najbardziej wydajnych dysków ubiegłego sezonu. W tym sezonie, po wejściu technologii 500GB na talerz, zaczęły tracić dystans do najnowszych konstrukcji, niemniej jednak, po sporej przecenie są jeszcze bardziej atrakcyjnym zakupem niż w czasie swojej świetności. Średnie czasy dostępu, 12,8ms w odczycie i 6,6 w zapisie dalej należą do najkrótszych. W testach kopiowania okazał się równie sprawny.

Uzyskaliśmy 124 MB/s w zapisie i nieco poniżej stu w odczycie. To lepsze wyniki od testów programem HDTach, ale zrozumiałe jeśli uwzględnić, że kopiowaliśmy do najszybszych obszarów na dysku. Te czasy i wydajności dają podstawy do dobrych wyników w testach aplikacyjnych. W teście PC Mark Vantage (około pięć tysięcy punktów) ustąpił tylko nowszym WD oraz Barrakudzie XT z interfejsem 600GB/s. Tę sama pozycję zdobył w H2Benchw (42 punkty). Specjalnością WD1001FALS jest praca w roli dysku wymiany, obsługa aplikacji (Word, Photoshop), ich szybkie ładowanie i praca z mediami.

Dysk jest niezbyt cichy (33 dB). Pracując nie pobiera zbyt wielkiej ilości energii (8,4W), za to należy do największych pożeraczy w trybie bezczynności (7,8W). Napęd łączy się z komputerem przez interfejs SATA II i obsługuje NCQ.