Western Digital Caviar Green WD20EVDS

Zalety:

  • Duża pojemność
  • Niskie zużycie energii
  • Umiarkowany hałas

Wady:

  • Spora cena
  • Przeciętna wydajność

Jeśli transfer jest ograniczony przepustowością interfejsu, elementów sieci czy wręcz tempem generowania danych do zapisu idealnym rozwiązaniem jest zielony napęd. Oszczędności w zużyciu energii przez dysk pracujący non stop mogą być wymierne. Zielone dyski dwuterabajtowe pobierają około sześciu watów, o połowę mniej od standardowych.

Talerze w serii Caviar Green mają się kręcić z różną prędkością w zależności od potrzeb. Zwalniać w stanie braku pracy i przyspieszać w razie obciążenia. To ma zmniejszać pobór mocy, co wpisuje się w trendy ekologiczne (stąd „zielona” nazwa serii) i wydłużać żywotność dysku. Ten tajemniczy algorytm stał się przedmiotem sprawdzenia. Okazało się, że wysokość dźwięku dobiegającego z wnętrza dysku nie zmienia się i odpowiada prędkości obrotowej 5400 obr./min. Inni producenci zielonych napędów także stosują mniejsze niż zwykle, ale stałe prędkości obrotowe.

Oczywiście, takie rozwiązanie wpływa na wydajność, ponieważ wydłuża czas dostępu i obniża transfer danych. O spadku można mówić w porównania z najnowszymi modelami. Dyski 5400 a nawet 7200 obr/min sprzed kilku lat przegrywają z „zielonymi” pod każdym względem. Tak czy inaczej taki napęd jest wystarczający do zastosowań, w których szybkość jest kwestią drugorzędną. Na przykład jeśli transfer jest ograniczony przepustowością interfejsu, elementów sieci czy wręcz tempem generowania danych do zapisu.

Natomiast oszczędności w zużyciu energii przez dysk pracujący non stop mogą być wymierne. Zielone dyski dwuterabajtowe pobierają około sześciu watów, o połowę mniejsze – nieco mniej. W wypadku EVDS jest to 5,9 W w trybie aktywnym i 4,9 w stanie spoczynku. W nowszych dyskach dwuterabajtowych, WD20EAD, udało się urwać jeszcze jeden wat z zużycia na biegu jałowym. Wśród zielonej oferty Western Digital - 20EVDS jest napędem najszybszym. Podobną wydajność ma Barracuda LP, minimalnie lepszą - dyski EcoGreen F2 Samsunga. Wszystkie będą strzałem w dziesiątkę dla potrzebujących naprawdę wielkiego zapasowego magazynu danych. Martwi skrócenie gwarancji do trzech lat.