Western Digital Enterprise WD2003FYYS

Według producenta Enterprise WD2003FYYS jest przeznaczony do najbardziej odpowiedzialnych obliczeń biznesowych. Jest gotów pracować przez długi czas bez przerwy. Został wyposażony w kilka interesujących nowości mających podwyższyć wydajność dysku. Chodzi o napęd dużej wydajności i pojemności, zdolnej zastąpić dyski typu Raptor przy dużo niższych kosztach jednostkowych.

Według producenta Enterprise WD2003FYYS jest przeznaczony do najbardziej odpowiedzialnych obliczeń biznesowych. Jest gotów pracować przez długi czas bez przerwy. Został wyposażony w kilka interesujących nowości mających podwyższyć wydajność dysku. Po pierwsze mamy podwójny procesor. Po drugie nowy system pozycjonowania głowicy składający się z dwóch stopni. Pierwszy stopień, do zgrubnego ustalania pozycji, jest taki jak dotąd. Wykorzystuje efekt elektromagnetyczny. W drugim stopniu pozycję głowicy udokładnia się za pośrednictwem materiału o własnościach piezoelektrycznych. Rozszerza się on lub kurczy zależnie od impulsu elektrycznego przyłożonego do jego elektrod. Trzecia nowość imponuje tylko wielkością. To gigantyczna, 64 megabajtowa pamięć podręczna. Te trzy elementy mają służyć budowie napędu o dużej wydajności i pojemności, zdolnej zastąpić dyski typu Raptor przy dużo niższych kosztach jednostkowych.

Cel prawie został osiągnięty. Z trzech najważniejszych podstawowych parametrów Raptor utrzymał przewagę w jednym. To czas dostępu. W testach aplikacyjnych wyszedł remis. WD2003 okazał się lepszy w h2benchw, za to przegrał z Raptorem w teście HDD z suity PC Mark Vantage. W łącznej punktacji wydajności liderem pozostał Raptor, ale zmieniając preferencje użytkownika, a z nimi wagę kilku testów, równie dobrze można otrzymać wynik odwrotny. To wszystko przy cenie 2,66 zł za gigabajt pojemności w Raptorze w stosunku do 60 groszy w FYYS.

WD2003FYYS jest modelem dwuterabajtowym, wyposażonym w cztery talerze obracające się z prędkością 7200 obr/min. Jest dość głośny, poziom hałasu przekracza 34 dB. Energii też sobie nie żałuje. W czasie pracy zużywa prawie 11 Watów, a niczego nie robiąc pobiera niewiele mniej, bo aż 8,2W. Napęd łączy się z komputerem przez interfejs SATA II i obsługuje NCQ.