Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Wielu użytkownikom nazwa Mercusys nic nie mówi, więc widząc “nowość” na półce w sklepie, przejdą obok niej niewzruszeni. Pamiętajmy jednak, że marka ta należy do TP-Link - światowego dostawcy sieci Wi-Fi, który ma wypracowaną renomę wśród urządzeń sieciowych, w tym także routerów obsługujących Wi-Fi 6. Niestety, najszybsze na rynku urządzenia wciąż kosztują krocie. To właśnie dla nich, Mercusys ma być tańszą alternatywą. Produkty spod tego loga mają skupiać się na najważniejszych walorach wymaganych od routera - sygnale sieci bezprzewodowej, a nie na dodatkowych funkcjach.

Gdy ostatnio testowaliśmy router od Mercusys, zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. Model MR70X może nie zachwycał dodatkowymi możliwościami, jednak spisywał się bardzo dobrze pod względem szybkości i jakości sygnału sieci bezprzewodowej - śmiało mogąc konkurować z dużo droższymi konstrukcjami. W tym artykule przetestujemy najnowszy model z obsługą Wi-Fi 6 - router Mercusys MR80X. Mimo że jest to konstrukcja zapewniająca łączną przepustowość 3000 Mb/s oraz obsługę kanałów o podwójnej szerokości - 160 MHz - to dalej pozostaje atrakcyjnie wyceniona.

Jak tym razem w naszych testach wypadł router od Mercusys?

Mercusys MR80X - urządzenie

Średniej wielkości, czarno-czerwone kartonowe pudełko na pewno będzie wyróżniało się na półkach w sklepie. Na opakowaniu - poza zdjęciem produktu - umieszczono wszystkie jego kluczowe funkcje.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Zestaw, który otrzymujemy jest dość standardowy. Poza samym routerem dostajemy potrzebny do jego pracy zasilacz, przewód gigabit Ethernet 1 m kategorii 5e oraz dokumentację. Kompaktowy zasilacz dostarcza napięcie 12 V 1, A (18 W) i jest zakończony klasyczną, okrągłą wtyczką o średnicy 5,5 mm.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

fot. Dominik Kujawski/PCWorld

W samym korpusie routera nie zaszły większe zmiany. Dalej jest wykonany z czarnego, sztucznego tworzywa. Ma nietypowy kształt obudowy i odbiega od standardowych „równoległościanów”. Górna pokrywa otrzymała trzy duże, błyszczące panele, które z czasem mogą się niestety porysować - nawet od przecierania miękką szmatką. Pozostałą część ozdobiono matowym wzorem oraz otworami wentylacyjnymi. Zapewne z czasem zbierze się tutaj sporo kurzu, ale póki obudowa jest nowa i czysta, wygląda ciekawie. W centralnym miejscu na górnej pokrywie znajduje się srebrne logo producenta.

Na froncie został umieszczony jeden wskaźnik aktualnego stanu urządzenia (dioda LED). Nie jest bardzo jasny i jest mało prawdopodobne, aby powodował niedogodności - nawet w całkowitej ciemności. Możemy go wyłączyć w panelu administracyjnym urządzenia.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Zestaw złączy również nie uległ zmianie. Dalej brakuje portu USB czy przycisku do wyłączenia routera. Na tylnym panelu znajdziemy gniazdo zasilania, jeden przycisk (WPS i reset) oraz cztery gigabitowe porty sieciowe. Pierwszy, szary, służy do podłączenia przewodu od naszego dostawcy Internetu (WAN), pozostałe są przeznaczone do domowych urządzeń LAN.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

fot. Dominik Kujawski/PCWorld

Na dole znajduje się naklejka informacyjna, kratki wentylacyjne oraz plastikowe nóżki. Biorąc pod uwagę bardzo małą wagę całego urządzenia, nie należy liczyć na ich stabilność. Ponadto są pozbawione gumowych wstawek, przez co urządzenie ślizga się po każdej powierzchni. Szkoda, że producent również nie przewidział możliwości montażu na ścianie.

Wymiary urządzenia to 208,8 × 171,6 × 41,7 mm, jednak w przypadku wysokości musimy wziąć pod uwagę dodatkowe cztery anteny o długości 20 cm.

Mercusys MR80X - technologie i korzyści

Sklasyfikowany w klasie AX3000 router Mercusys emituje sygnał o częstotliwości 5 GHz w technologii 4x4MIMO z maksymalną prędkością 2402 Mb/s. Jak już wspomnieliśmy, szerokość kanału może wynosić nawet 160 MHz. Dla pasma 2,4 GHz nadawanego w systemie 2x2MIMO maksymalna prędkość może wynosić 574 Mb/s, a szerokość 20/40 MHz. Jest to możliwe, ponieważ producent zdecydował się na zastosowanie szybkiego, dwurdzeniowego procesora od Qualcomm w parze z 256 MB pamięci RAM.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

Urządzenie posiada cztery dookólne anteny o wysokim zysku sygnału. Dodatkowo obsługuje technologię Beamforming, która ukierunkowuje sygnał Wi-Fi, zapewniając jeszcze większy zasięg. Nie musimy się również przejmować jakością naszego połączenia nawet gdy z routerem komunikuje się większa ilość urządzeń, dzięki obsłudze standardów MU-MIMO. Dodatkowo Mercusys MR80X obsługuje technologię OFDMA, która znacznie skraca czas odpowiedzi ze strony urządzenia. W ten sposób wszyscy członkowie rodziny mogą wygodnie grać w gry online i jednocześnie oglądać filmy oraz seriale na platformach streamingowych. Router również został wyposażony w najnowszy standard szyfrowania – WPA3, który zapewnia bezpieczeństwo naszej sieci bezprzewodowej.

Warto też wspomnieć, że Mercusys to urządzenie przyjazne środowisku. Funkcja Target Wake Time (TWT) redukuje zużycie energii Twoich urządzeń mobilnych i IoT podczas transmisji danych. Dodatkowo dzięki Kolorowaniu BSS (BSS Colouring) minimalizujemy zakłócenia naszej sieci Wi-Fi, co również poprawia wydajność transmisji.

Mercusys MR80X - konfiguracja

Mercusys MR80X nadal nie posiada możliwości konfiguracji z wykorzystaniem aplikacji na urządzeniach mobilnych. Na szczęście sam proces nie jest zbytnio skomplikowany, choć przyda nam się instrukcja obsługi. Znajdziemy tam domyślny adres konfiguracyjny (mwlogin.net).

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

Język możemy zmienić na samym początku konfiguracji routera

Domyślnie ustawiony jest język angielski, jednak już na etapie wstępnej konfiguracji możemy wybrać polski. Przy pierwszym włączeniu pojawi się komunikat o konieczności ustawienia hasła administratora, a następnie czeka nas przejście przez kilka kroków kreatora konfiguracji. Tutaj ustawimy strefę czasową, typ połączenia do naszego dostawcy internetu, nazwy i hasła sieci bezprzewodowej. Warto zwrócić uwagę na możliwość ustawienia urządzenia w trybie punktu dostępowego. Cały proces nie różni się od tego opisanego w naszej recenzji Mercusysa MR 70X.

Panel administracyjny wygląda tak samo jak w routerach firmy TP-Link. Zmieniono jedynie kolorystykę oraz logo producenta. Zaraz po zalogowaniu zobaczymy cztery zakładki, które znajdują się w górnej części ekranu.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

Pierwsza „Mapa sieci” przedstawia graficznie konfigurację sieci lokalnej – połączenie z dostawcą, stan routera, podłączonych klientów. Jednocześnie możemy szybko włączać/wyłączać sieci bezprzewodowe, sprawdzać stan portów przewodowych, obciążenie procesora i pamięci RAM, zmieniać nazwy klientów i blokować im dostęp do Internetu.

W sekcji „Internet” możemy zmienić ustawienia połączenia z dostawcą. Obsługiwane są tryby IPoE, PPPoE, PPTP i L2TP, a także zmiana adresu MAC dla portu WAN.

Zakładka “Sieci bezprzewodowe” zawiera podstawowe ustawienia bezprzewodowych punktów dostępowych - nazwy i hasła dla sieci głównej i gościnnej. Dostępny jest tryb „Smart Connect”, łączący pod jedną nazwą oba sygnały z dwóch zakresów.

W “Ustawieniach zaawansowanych” uzyskujemy dostęp do pełnego panelu zarządzania urządzeniem. To tutaj znajdziemy możliwość włączenia QoS, dającego możliwość priorytetowania wybranych urządzeń, kontroli rodzicielskiej, czy aktualizacji oprogramowania routera.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

Obsługę 160 MHz kanałów musimy włączyć w zaawansowanych ustawieniach

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X

Tutaj również możemy włączyć opcję QoS umożliwiającą priorytetowanie urządzeń

Specyfikacja

Standardy bezprzewodowe Zgodność ze standardami 802.11ax/ac/a/b/g/n
Prędkość transmisji 2402 Mb/s (5 GHz) + 574 Mb/s (2,4 GHz)
Czułość odbiornika 11g 6Mbps: -97dBm
11g 54Mbps: -79dBm
11n HT40 MCS7:-74dBm
11n HT20 MCS7:-77dBm
11a 6Mbps: -97dBm
11a 54Mbps: -79dBm
11ac VHT20 MCS8:-75dBm
11ac VHT40 MCS9:-71dBm
1ac VHT80 MCS9:-67dBm
11ax VHT20 MCS11:-67dBm
11ax VHT40 MCS11:-64dBm
11ax VHT80 MCS11:-61dBm
Moc transmisji 2,4 GHz < 20dBm (EIRP)
5 GHz < 23dBm (band1、 band2)
5 GHz < 30dBm (band3)
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej WEP, WPA / WPA2-Personal, WPA2 / WPA3-Personal
Funkcje transmisji bezprzewodowej Włączanie/wyłączanie sieci bezprzewodowej, WMM
Sieć WAN Dynamiczne przydzielanie adresów IP/statyczne przydzielanie adresów IP/PPPoE/L2TP/PPTP
Zarządzanie Kontrola dostępu, Zarządzanie lokalne, Zarządzanie zdalne
DHCP Serwer, lista klientów DHCP
Funkcje NAT Przekierowywanie Portów, Port Triggering, UPnP, DMZ
Zapora sieciowa SPI Firewall, wiązanie adresów IP i MAC
Sieć dla gości Sieć dla gości 2,4 GHz, Sieć dla gości 5 GHz
VPN Serwer OpenVPN, PPTP
Wymiary 208.8 × 171.6 × 41.7 mm
Porty 1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN
Przyciski Reset/WPS
Anteny 4 zintegrowane z urządzeniem anteny dookólne o zysku 5 dBi

Mercusys MR80X - testy

Testy przeprowadzane były w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Patrząc na specyfikację urządzenia, nie można mieć wątpliwości, że sprzęt w takich warunkach sprawdza się idealnie i nie doświadczyliśmy żadnych problemów z dostępem do sieci.

Po skonfigurowaniu routera przystąpiliśmy do pomiarów, które składały się ze zmierzenia siły sygnału sieci Wi-Fi, testów narzędziem iPerf3 oraz testów prędkości połączenia z Internetem.

Do każdego z testów wyznaczyliśmy pięć punktów pomiarowych znajdujących się w następujących lokalizacjach:

  • 1 metr od Mercusys MR80X (w tym samym pomieszczeniu);
  • 5 metrów od Mercusys MR80X (z dwiema ścianami po drodze);
  • 10 metrów od Mercusys MR80X (klatka schodowa z trzema ścianami po drodze,w tym jedna ściana nośna);
  • 15 metrów od Mercusys MR80X (pomiar przed blokiem z jedną ścianą zewnętrzną po drodze).

Wszystkie testy były wykonywane na laptopie wyposażonym w bezprzewodową kartę sieciową Killer Wi-Fi 6 AX1650x. Zapewnia ona nie tylko kompatybilność z Wi-Fi 6, ale również obsługę kanałów o szerokości 160 MHz.

Mercusys MR80X - siła sygnału

Router Merkursys po raz kolejny nie zawodzi. Zapewnia doskonałą jakość sygnału w każdym sprawdzanym przez na punkcie pomiarowym. Co prawda, parametry łącza spadają wraz ze wzrostem odległości od routera, co już nie raz widzieliśmy podczas testów urządzeń sieciowych. Widać również wpływ kanału 160 MHz na siłę sygnału na paśmie 5 GHz. Dzięki temu byliśmy w stanie uzyskać dużo lepszą jakość połączenia w testach na klatce schodowej czy przed blokiem. Zobaczymy, czy dalsze testy potwierdzą te wyniki.

Mercusys MR80X – iPref3

Sprawdziliśmy również, jak router Mercusys MR80X poradził sobie w testach narzędziem iPerf3. Poniżej na wykresie umieściliśmy rezultaty zarejestrowane w każdym z punktów pomiarowych. W tej procedurze serwer podłączony był przewodowo do routera, a klient korzystał z sieci Wi-Fi. Testy zostały każdorazowo wykonane z parametrem –t (czas) na 60 sekund oraz na 10 wątkach (-P 10).

Jak widać, gdy testy przeprowadzamy w tym samym pomieszczeniu, połączanie bezprzewodowe zapewnia niemal identyczną prędkość jak gigabitowe łącze LAN. Daje to możliwość łatwej wymiany plików między naszymi urządzeniami bez konieczności sięgania po kable. Nawet przy większych dystansach prędkości są zadowalające i podejrzewamy, że gdyby nie tak zatłoczona przestrzeń, wyniki byłyby znacznie lepsze.

Mercusys MR80X – SpeedTest

Testy szybkości połączenia również mile zaskakują. Zgodnie z naszą standardową już procedurą, pomiar prędkości łącza został wykonany za pomocą narzędzia SpeedTest.pl na łączu o przepustowości 600/60 Mb/s.

Jak widać - w całym mieszkaniu uzyskujemy pełną przepustowość naszego połączenia internetowego. Spada dopiero przy większej odległości od routera, bądź gdy sygnał jest blokowany przez grubsze ściany. Jest to typowe zachowanie, które już nieraz obserwowaliśmy podczas naszych testów.

Dzięki technologii Mercusys MR80X - która kierunkuje moc sygnał Wi-Fi w stronę urządzeń odbierających sygnał - mogłem cieszyć się szybkim połączeniem internetowym, pracując przed domem na ławce w odległości 15 m od routera.

Podsumowanie

Mercusys MR80X to świetny router Wi-Fi 6 dla osób poszukujących wydajnego i szybkiego urządzenia w ograniczonym budżecie. Co prawda, producent musiał zrezygnować z niektórych funkcji, jak dodatkowy port LAN, przycisk włączania czy złącze USB. Brakuje również możliwości sterowania urządzeniem przez aplikację.

Jednak są to dodatki, z których i tak większość z nas nie korzysta. Nie dziwi zatem, że producent skupił się na ważniejszych aspektach, jak wydajne komponenty czy wsparcie technologii umożliwiających osiągniecie wysokich prędkość transmisji. Dzięki temu otrzymaliśmy router mogący się pochwalić obsługą pasm 160 MHz, 4x4MIMO, MU-MIMO, OFDMA, Beam Forming i BSS Colouring w cenie poniżej 300 zł. Dodatkowo obsługuje on najnowsze standardy zabezpieczeń w tym WPA3.

Zatem jeżeli poszukujesz routera, który zapewni Ci szybki dostęp do Internetu w całym domu, warto rozważyć zakup Mercusys MR80X.

Router Mercusys MR80X jest dostępny w cenie ok. 250 zł np. na portalu Allegro.

Wi-Fi 6 z AX3000 w tanim routerze, czy to możliwe? Test Mercusys MR80X
Aktualne ceny w sklepach


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: