Wstępne testy wydajności nowych mobilnych procesorów Intel Ice Lake 10 generacji

Wydajność eksportowania z Audacity

Przychylając się do informacji przekazywanych przez Intela, który twierdzi, że mało osób wykorzystuje ultrabooki do edytowania 3D i renderowania redaktorzy PCWorld spróbowali czegoś dużo bardziej popularnego i mniej wymagającego - edycji podcastu. Przygotowano przykładowy podcast ważący 700 MB w formacie WAV i zaimportowano go do darmowego edytora audio - Audacity. Kolejnym krokiem było wyeksportowanie pliku do formatu MP3 za pomocą standardowych, ustawionych domyślnie opcji ze zmienioną prędkością ustawioną na szybko i opcji eksportu w trybie stereo. Na każdym komputerze przeprowadzono trzy próby, a czas został uśredniony.

W tym teście Ice Lake jest wyraźnym zwycięzcą. Zaoferował on 9 procentową przewagę nad Dellem XPS 13 9380 i aż 25 procentową przewagę nad modelem od HP.

Skąd tak duże rozbieżności? Audacity niedawno zintegrowało darmowy koder MP3 LAME, który jest zoptymalizowany dla AltiVec (na komputerach Mac z procesorami PowerPC) i wszystkich wersji SSE.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Wydajność podczas kodowania

Kolejnym krokiem jest przejście do testów wydajności układu Ice Lake podczas kodowania. Ponieważ czas testów był mocno ograniczony redaktorzy PCWorld z USA zdecydowali się na wykorzystanie tradycyjnego kodowania H.264. Standardowy test trwa około godziny i używa starszej wersji HandBrake przy wykorzystaniu 30 GB pliku w rozdzielczości 1080p (Full HD). Na potrzeby testu nowego laptopa SDS wykorzystano najnowszą wersję HandBreak w wersji Nightly z 29 lipca i zmierzono, jak długo trwa konwertowanie 6 GB pliku 4K przy użyciu H.265. Wybrano również profil sprzętowy Quick Sync. Dzięki temu można było sprawdzić również usprawnienia w stosunku do Quick Sync.

Nowy układ jest znacznie wydajniejszy od odpowiedników ósmej generacji. Ice Lake w 25 W konfiguracji jest znacznie wydajniejszy od Della XPS 13 9380 o HP Spectre 13 X360 nie wspominając. Nawet przy 15 W TDP procesor 10 generacji jest o około 35 procent szybszy od laptopa HP.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Kolejnym testem kodowania jest Cinegy's Cinescore Benchmark. To samodzielny test przeznaczony do pomiaru wydajności kodowania na procesorach CPU i GP opartych na architekturze CUDA w różnych popularnych formatach od SD do 8K.

Układ Intel Core Ice Lake 10 generacji pozytywnie wyróżnia się, gdy TDP ustawione jest na 25 W. Wtedy jego wydajność jest o około 35 procent lepsza, niż w przypadku Della. Co dziwne laptop Della był wolniejszy od HP. Laptop HP wielokrotnie przewyższał wydajnością Della w testach graficznych.

Wyniki w przypadku TDP ustawionego na 15 W są nieco rozczarowujące, ale nie było czasu na ponowne ich powtórzenie w celu ich weryfikacji.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Wydajność w PCMark 10

Podczas testowania wydajności układów nie mogło zabraknąć programu PCMark 10. Wykorzystano najnowszą wersję programu w wersji UL. Wśród zmian wprowadzonych w PCMark 10 znajduje się przejście na aplikacje typu open-source takie, jak na przykład Libre Office dla aplikacji biurowych oraz GIMP, Chrome i Firefox do pomiaru czasu pod obciążeniem.

Ogólnie zwycięża nowy procesor Intel Core 10 generacji, co nie jest zaskakujące, ale różnice w wydajności pomiędzy poszczególnymi układami nie są spektakularne.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Szczegółowe wyniki PCMark jasno wskazują, skąd bierze się większość zalet procesorów Ice Lake. W teście Contenct Creation, który skupia się na edycji zdjęć oraz kodowaniu wideo nowy układ posiada znaczną przewagę.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Wydajność w Geekbench

Testy Geekbench z braku czasu zostały przeprowadzone jedynie w 15 W konfiguracji. Po konsultacjach z innymi testującymi okazało się, że wyniki procesora z TDP ustawionym na 15 W i 25 W nie różnią się od siebie znacznie. Dzieje się tak zapewne dlatego, że bardzo krótki benchmark Geekbench, który składa się z 25 testów nie jest w stanie spowodować, że laptopy ze względu na temperaturę i czas pracy pod obciążeniem muszą wyłączyć tryb Turbo Boost.

W teście multi-core widać, że układ Ice Lake jest o 20 procent szybszy od procesora Whiskey Lake w Dellu XPS 13 9380. Test jedno rdzeniowy daje mu przewagę około 10 procent.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Geekbench składa się z 25 różnych testów i warto w tym miejscu zauważyć, że w niektórych z nich wyraźnie wygrywają układy Whiskey Lake, które posiadają wyższe częstotliwości pracy w trybie Turbo Boost. z drugiej strony w niektórych testach nowy układ Ice Lake znacząco wyprzedza procesory ósmej generacji.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

W testach SFFT układ scalony Ice Lake U jest o 49 procent szybszy od Whiskey Lake U. W module szyfrującym AES, algorytmy Geekbencha określają Ice Lake U na 58 procent szybszy układ, niż Whiskey Lake U.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com