Wstępne testy wydajności nowych mobilnych procesorów Intel Ice Lake 10 generacji

Pamięć LPDDR4X

Jedną z kluczowych zmian w Ice Lake w stosunku do Whiskey Lake jest pojawienie się kontrolera pamięci LPDDR4X, który przynosi zwiększenie pojemności pamięci operacyjnej w laptopach. Wraz z Ice Lake na rynku mogą pojawić się pierwsze ultrabook'i wyposażone w 32 GB RAMu. Inną kluczową różnicą jest zwiększenie przepustowości pamięci. LPDDR3 osiągają w laptopach zazwyczaj 2133 MHz. LPDDR4X w laptopach Ice Lake z łatwością osiągają częstotliwość 3733 MHz. Ponieważ przepustowość pamięci jest jednym z ograniczników wydajności zintegrowanych układów graficznych jest to również jeden z czynników, który wpływa na lepszą wydajność graficzną układów Ice Lake.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Wydajność w grach

Intel opublikował informację, że grafiki Gen 11 zmienią rynek zintegrowanych układów graficznych. Pomimo początkowego sceptycyzmu trzeba się z tym stwierdzeniem zgodzić. Na początek przetestowano procesor Ice Lake w teście 3DMark Sky Diver. Jest to mniej wymagający test dla graczy znajdujący się w pakiecie 3DMark Suite, w którym wydać ogromny skok wydajności grafiki Gen 11 w stosunku do stosowanej obecnie UHD 620.

Ustawienie TDP na 25 W sprawia, że Ice Lake jest o 75 procent szybszy, niż komputer Della. Rezultaty zestawiliśmy również z dwoma Huawei Matebook posiadającymi dedykowany układ graficzny Nvidia GeForce MX150.

Nowy zintegrowany układ graficzny Intela posiada wydajność porównywalną do MX150 z Matebook'a 13. Karta graficzna jest prawie dwukrotnie szybsza od układu UHD 620 z procesorów ósmej generacji.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Zdecydowano się także na przeprowadzenie nieco bardziej zaawansowanych testów przy użyciu 3DMark Time Spy. W większości przypadków wyniki są tożsame z powyższymi jasno wskazują, że nowe układy graficzne są znacznie bardziej wydajne.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Intel najprawdopodobniej ma nadzieję odebrać klientów Nvidii, ponieważ procesor Ice Lake ma na tyle wydajny układ graficzny, że MX150 staje się zupełnie zbędny. Dobrze, że Intel zdecydował się wreszcie na odświeżenie zintegrowanej grafiki, ponieważ nawet Qualcomm Snapdragon 8cx, który został zaprezentowany na targach Computex potrafił wyprzedzić najwydajniejsze laptopy z procesorami Whiskey Lake U.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Ostatnimi wynikami z 3DMark, które chcemy zaprezentować to nowa wydajność Veriable Rate Shader w rdzeniu graficznym. VRS firmy Microsoft umożliwia wykonywanie wysokiej jakości efektów shader na obszarze, na którym użytkownikowi na tym zależy. Obraz który jest mniej istotny posiada gorszą jakość, aby odciążyć układ graficzny.

Wykorzystano poglądową wersję 3DMark, aby przetestować tę funkcję na procesorach Ice Lake 10 generacji. Okazało się, że gry obsługujące VRS posiadają zauważalny wzrost wydajności graficznej na najnowszych układach Intela.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Przeprowadzono również testy na kilku grach. Pierwszą z nich był World of Tanks Encore. To benchmark oparty na popularnej grze free-to-play, ale dodaje do niej kilka ulepszeń. W większości przypadków test ten potwierdzał rezultaty osiągnięte w 3DMark.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Redaktorzy uruchomili również Counter Strike: Global Operations na laptopach z ustawioną rozdzielczością 720 p, która umożliwiała płynną rozgrywkę. Niestety zabrakło czasu, aby przetestować obie konfiguracje TDP. Grafika zintegrowana z procesorami dziesiątej generacji posiada wydajność plasującą się pomiędzy układem UHD 620, a Nvidia MX150.

Źródło: pcworld.com

Źródło: pcworld.com

Podsumowanie

Na początku należy zaznaczyć, że powyższe testy odbywały się na przedpremierowej platformie testowej. Procesory do laptopów w przeciwieństwie do CPU do komputerów są wlutowane bezpośrednio na płytę główną i wymagają dostarczenia całego laptopa. Intel zaoferował specjalnie zbudowane notebooki SDS, które mają zaprezentować wzorcową wydajność nowych układów. Ostateczne testy procesorów Ice Lake można będzie przeprowadzić dopiero po wprowadzeniu konkretnych modeli laptopów do sprzedaży.

Ogólnie ujmując wydajność układów 10 generacji jest na równi lub nieco przewyższa wydajność oferowaną przez układy Whiskey Lake. Wydajność znacząco wzrasta podczas korzystania z aplikacji wykorzystujących szyfrowanie, kodowanie lub uczenie maszynowe i AI. W programach z takimi funkcjami nowe 10 nm układy są szybsze.

Prawdziwym zaskoczeniem nie jest jednak wydajność procesora, a nowy układ graficzny Gen 11. Zintegrowane grafiki Intela od lat były powodem do żartów, ale w chwili obecnej nowy układ graficzny nie odstaje od konkurencji i oferuje znaczny wzrost wydajności w stosunku do poprzednich wersji. To właśnie jedna z głównych nowości układów Ice Lake 10 generacji.