X-Men. Czerwoni - recenzja komiksu

Legendarna Jean Grey powraca w nowej serii Marvel Fresh od wydawnictwa Egmont. Czy mutanci dalej wzbudzają emocje?

X-Men. Czerwoni - recenzja komiksu

X-Men. Czerwoni

Powstanie linii Marvel Fresh to wspaniała okazja dla czytelników, chcących rozpocząć swoją przygodę z uniwersum. Aktualne serie i tytuły podejmują nowe wątki i tworzą nieznane dotąd historie. Jedną z nich jest polskie wydanie X-men. Czerwoni ukazujące się nakładem wydawnictwa Egmont:

Legendarna telepatka Jean Grey odrodziła się niczym feniks z popiołów, ale rzeczywistość, w której się znalazła, bardzo różni się od tej, którą zapamiętała z lat młodości. Na całym świecie rośnie nienawiść do mutantów, podsycana przez mroczną siłę, której ulegają rządy kolejnych państw. Żeby ją pokonać, Jean zbiera drużynę starych i nowych przyjaciół, ale musi też znaleźć odpowiedź na zupełnie nowe pytanie. Jak walczyć z uprzedzeniami w erze fake newsów i social mediów, erze, w której w człowieku można dosłownie… zaprogramować nienawiść?

Komiks miał premierę w lipcu, a jego scenarzystą jest znany australijski dramaturg i zdobywca wielu nagród, Tom Taylor. Był on odpowiedzialny za historie z uniwersum Gwiezdnych Wojen, współpracę z DC Comics czy marvelowskie serie o Wolverinie i Iron Manie. Wśród artystów X-Men. Czerwoni możemy zobaczyć kolorowe rysunki Roge'a Antonio, Mahmuda Asrara oraz Carmen Carnero. Szata graficzna robi wrażenie już od pierwszego momentu i z każdą stroną komiksu energiczne obrazki wciągają coraz bardziej.

Historia zaczyna się od powrotu Jean Grey i jej rozstania z mroczną siłą Phoenix. Telepatka musi zmierzyć się z nieznanym jej światem, w którym mutanci wciąż nie są mile widziany. Targani nienawiścią cywile sprzeciwiają się ich istnieniu, choć tym razem niekoniecznie robią to sami... Walka X-men kontra ludzie może wydawać się powtarzalnym szlagierem, jednak otrzymujemy zdecydowany powiew świeżości i nowych, czasem zabawnych bohaterów. Wśród nich osoby, które poznajemy nie tylko my, ale i Jean. Razem z nią zbieramy drużynę walczącą o wolność, tolerancję i przyjaźń między tymi, którzy o niej zapomnieli.

Zobacz również:

  • Blonde – obsada i zwiastun filmu o Marilyn Monroe. Kiedy premiera na Netfliksie?
  • Marvel - jakie nowe filmy i seriale obejrzymy w 2022 roku?
  • X-men 97 - trailer, premiera, postacie. Co już wiemy?

Nowa seria X-Men pod względem ideologicznym nie zmienia się i nawiązuje do aktualnych problemów społeczno-politycznych. Znajdziemy w niej wątek polski czy przemówienia na szczycie ONZ. Sławna telepatka niestrudzenie walczy o pokój i zrobi wszystko, by ochronić swoich najbliższych. Opowieść jest niezwykle wciągająca, momentami naiwna i irytująca, ale z pewnością warta przeczytania. Zła Storm czy córki sławnych postaci? Tu wszystko jest możliwe. Mutanci dalej wzbudzają emocje i w odróżnieniu od kinowych hitów, ukazują także bohaterów z innych serii, takich jak Avengers.

Zobacz także: Marvel płaci twórcom grosze za stworzone historie

Aktualne ceny w sklepach