XB280HK

Zalety:

  • wysoka rozdzielczość
  • duży pulpit roboczy
  • technologia G-Sync

Wady:

  • 60 Hz matryca

Acer XB280HK to jeden z pierwszych monitorów do gier z technologią G-Sync, który pracuje z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli (4K).

Niestety, aby cieszyć się ze wszystkich efektów graficznych w grach uruchamianych w pełnej rozdzielczości matrycy trzeba zainwestować w kartę graficzną z najwyższego przedziału cenowego (np. z układem GeForce GTX 980). Do codziennej pracy trzeba też powiększyć czcionki, inaczej trudno będzie przeczytać mniejsze napisy.

Obudowa wykonana jest z czarnego plastiku, ramka ekranu jest błyszcząca, a tył – matowy. Monitor wyposażony jest w okrągłą podstawkę, która ma szeroki zakres regulacji położenia ekranu. Można go odchylać w pionie, zmieniać jego wysokość, jak też obrócić z pozycji poziomej do pionowej (pivot).

W interfejsie programowym monitora oprócz standardowych opcji do regulacji kolorów, temperatury barwowej, jasności i kontrastu, są też dodatkowe do np. ustawiania trybów oszczędzania energii, czy szybkości reakcji matrycy. Można też włączyć opcję Flicker-Free, która eliminuje efekt migotania podświetlania obrazu zmniejszając zmęczenie oczu.

Acer XB280HK dysponuje wyświetlaczem wykonanym w technologii TN o niskim czasie reakcji (1 ms). Monitor ma odpowiednią jasność, jest też dobrze skalibrowany przez producenta (deltaE – 7,94 pkt). Paleta kolorów jest wyraźnie szersza niż w standardowych, 6-bitowych matrycach TN. Kąty widzenia są, jak na matrycę TN, bardzo szerokie (170 stopni w pionie i poziomie). Gorzej jest z zmierzoną w teście równomiernością podświetlenia, która wynosiła 82 %.

Dzięki technologii G-Sync całkowicie wyeliminowano efekt „rozrywania” klatek. Acer XB280HK działa jednak wolniej od monitorów pracujących z częstotliwością 144 czy 120 Hz. W korelacji ceny do możliwości wypada jednak bardzo dobrze i idealnie nadaje się do gier strategicznych, lub dla osób, które nie są maniakami gier, a po prostu w wolnym czasie lubią grać. Monitor świetnie nadaje się do codziennej pracy (czcionki są czarne a nie szare) a obszar roboczy dzięki wysokiej rozdzielczości jest olbrzymi (idealny np. do wyświetlania dużych arkusze kalkulacyjnych). Dużym plusem zastosowanej matrycy jest też jakość wyświetlanych filmów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier