XB280HK

Acer XB280HK to jeden z pierwszych monitorów do gier z technologią G-Sync, który pracuje z rozdzielczością 3840 x 2160 pikseli (4K).

Niestety, aby cieszyć się ze wszystkich efektów graficznych w grach uruchamianych w pełnej rozdzielczości matrycy trzeba zainwestować w kartę graficzną z najwyższego przedziału cenowego (np. z układem GeForce GTX 980). Do codziennej pracy trzeba też powiększyć czcionki, inaczej trudno będzie przeczytać mniejsze napisy.

Obudowa wykonana jest z czarnego plastiku, ramka ekranu jest błyszcząca, a tył – matowy. Monitor wyposażony jest w okrągłą podstawkę, która ma szeroki zakres regulacji położenia ekranu. Można go odchylać w pionie, zmieniać jego wysokość, jak też obrócić z pozycji poziomej do pionowej (pivot).

Zobacz również:

  • Pracować przy komputerze… na rowerze, w dodatku produkując prąd? Aż dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł

W interfejsie programowym monitora oprócz standardowych opcji do regulacji kolorów, temperatury barwowej, jasności i kontrastu, są też dodatkowe do np. ustawiania trybów oszczędzania energii, czy szybkości reakcji matrycy. Można też włączyć opcję Flicker-Free, która eliminuje efekt migotania podświetlania obrazu zmniejszając zmęczenie oczu.

Acer XB280HK dysponuje wyświetlaczem wykonanym w technologii TN o niskim czasie reakcji (1 ms). Monitor ma odpowiednią jasność, jest też dobrze skalibrowany przez producenta (deltaE – 7,94 pkt). Paleta kolorów jest wyraźnie szersza niż w standardowych, 6-bitowych matrycach TN. Kąty widzenia są, jak na matrycę TN, bardzo szerokie (170 stopni w pionie i poziomie). Gorzej jest z zmierzoną w teście równomiernością podświetlenia, która wynosiła 82 %.

Dzięki technologii G-Sync całkowicie wyeliminowano efekt „rozrywania” klatek. Acer XB280HK działa jednak wolniej od monitorów pracujących z częstotliwością 144 czy 120 Hz. W korelacji ceny do możliwości wypada jednak bardzo dobrze i idealnie nadaje się do gier strategicznych, lub dla osób, które nie są maniakami gier, a po prostu w wolnym czasie lubią grać. Monitor świetnie nadaje się do codziennej pracy (czcionki są czarne a nie szare) a obszar roboczy dzięki wysokiej rozdzielczości jest olbrzymi (idealny np. do wyświetlania dużych arkusze kalkulacyjnych). Dużym plusem zastosowanej matrycy jest też jakość wyświetlanych filmów.

XB280HK
XB280HK
XB280HK
XB280HK
XB280HK