XL IQ Routes edition Regional

Zalety:

  • Bardzo wysoka jakość wykonania
  • Bardzo dobre mapy
  • Stabilne utrzymywanie sygnału GPS
  • Usługa IQ Routes
  • Kompaktowa budowa

Wady:

  • Brak rozmieszczenia fotoradarów
  • Brak funkcji multimedialnych

TomTom to jeden z największych producentów nawigacji GPS. Firma pozwala sobie na całkowitą niezależność: tworzy własne rozwiązania, sama buduje i projektuje swoje urządzenia, sama też opracowuje dla nich mapy. Obrana droga okazuje się całkiem udana – przetestowane przez nas GPSy tej firmy wypadły bardzo dobrze. Najprostszym z nich jest TomTom XL.

TomTom to jeden z największych producentów nawigacji GPS. Firma pozwala sobie na całkowitą niezależność: tworzy własne rozwiązania, sama buduje i projektuje swoje urządzenia, sama też opracowuje dla nich mapy. Obrana droga okazuje się całkiem udana – przetestowane przez nas GPSy tej firmy wypadły bardzo dobrze. Najprostszym z nich jest TomTom XL. Urządzenie wyposażono w ekran 4,3 cala o rozdzielczości 480 x 272 punkty. Wyświetlany obraz jest ostry, kolory wyglądają nieźle, jasność okazuje się wystarczająca choć w słoneczne dni oglądanie obrazu staje się mniej przyjemne. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Ciekawym rozwiązaniem jest dołączony uchwyt do montażu na szybie, niemal zintegrowany z samym urządzeniem (da się go jednak zdemontować). Po przyciśnięciu do szyby trzyma mocno i nie wpada w drżenia. Zakres regulacji jest niewielki, a jego długość sprawia, że znajduje się daleko od oczu i rak kierowcy.

W zestawie otrzymujemy urządzenie wraz z uchwytem i ładowarkę samochodową. W domu ładowanie akumulatora musi się odbywać poprzez kabel USB podłączony do komputera.

Urządzenie już po kilku sekundach od włączenia jest gotowe do pracy. Odnalezienie sygnału GPS zajmuje mu około 19 sekund co jest rezultatem bardzo dobrym. Podczas jazdy sygnał jest gubiony tylko w najtrudniejszych warunkach, ale natychmiast zostaje bardzo szybko odnaleziony.

Ogromną zaletą TomToma jest jego mapa. Obejmuje nie tylko Polskę, ale niemal całą Europę. W najnowszej wersji liczba miejscowości, ulic a nawet numerów domów jest już bardzo dobra. Brak widoku budynków 3D, ale to akurat trudno uznać za wadę. W stosunku do droższych modeli mapy w XL zostały nieco zubożone: brak asystenta pasa ruchu, niestety nie ma też punktów rozmieszczenia fotoradarów. Wytyczane trasy są dobrane dobrze i trudno zarzucić im większe nieprawidłowości.

W swym "tanim" modelu TomTom zastosował znaną dotąd z droższych urządzeń funkcję IQ Routes. Pozwala ona na bieżąco wytyczać optymalną trasę w oparciu o informacje uzyskane do użytkowników. Dzięki temu łatwiejsze staje się omijanie korków i innych drogowych niedogodności.

TomTom XL może znaleźć wielu zwolenników – jest dobrze wykonany, działa bardzo szybko, wyposażono go w dobre mapy wielu krajów. Zrazić może nieco brak funkcji multimedialnych dostępnych u wielu konkurentów w podobnej cenie.