Xiaomi Mi A3 - test średniaka z czystym Androidem i wydajną baterią

Xiaomi Mi A3 - Cena

Xiaomi Mi A3 jest typowym przedstawicielem niższej średniej półki. Cena detaliczna została ustalona na 1099 zł. W tej kwocie użytkownik otrzyma Xiaomi Mi A3 z 4 GB pamięci operacyjnej i 64 GB wbudowanej pamięci masowej. Dodatkowo w przedsprzedaży, która nadal trwa można otrzymać za darmo Mi Band'a 4 oraz 6 miesięczną ochronę ekranu przed stłuczeniem.

Na rynku dostępne są dwie wersje z 64 GB wbudowanej pamięci masowej oraz 128 GB wbudowanej pamięci masowej. Droższy wariant wyceniono na 1199 zł.

Xiaomi Mi A3 w chwili obecnej dostępny jest w sprzedaży w dwóch wersjach kolorystycznych - niebieskiej Not Just Blue i szarej Kind of Grey. Za granicą urządzenie dostępne jest także w holograficznym kolorze białym. Możliwe, że również ta wersja pojawi się w przyszłości w oficjalnej dystrybucji.

Xiaomi Mi A3 - Wygląd i jakość wykonania

Najnowszy smartfon od Xiaomi z Android One na pokładzie wygląda zupełnie inaczej, niż wcześniej. Nowy ekran ma proporcje 19,5:9 i zawiera wycięcie w kształcie kropli wody, w którym umieszczono przedni aparat. Jak na telefon z niższej średniej półki cenowej Xiaomi Mi A3 pozytywnie zaskakuje wyglądem, a jego zakrzywione krawędzie i gładkie szkło może się podobać. Konstrukcja jest idealnie spasowana i bardzo dobrze leży w dłoni. Xiaomi Mi A3 podobnie, jak model Mi 9 SE można pomylić z o wiele droższym urządzeniem. Przynajmniej, dopóki nie uruchomimy wyświetlacza, ale o tym za chwilę.

Mi A3 wyposażono we wzmocnione szkło Corning Gorilla Glass 5 z przodu oraz z tyłu. Pomimo tego cała konstrukcja jest smukła. Grubość wynosi zaledwie 8,4 mm. Szkoda, że standardowo już Xiaomi Mi A3 nie jest wodoodporny.

Należy zauważyć, że podobnie, jak w smartfonach z serii Mi 9 tylny aparat złożony z trzech obiektywów wystaje ponad tylny panel. Rozwiązanie to powoduje, że łatwiej o uszkodzenie lub zarysowanie obiektywów, a telefon położony na płaskiej powierzchni chybocze się, co potrafi być irytujące.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

W poprzedniej generacji jedynie model Lite posiadał gniazdo słuchawkowe. W tym roku Xiaomi nie zdecydowało się na zaprezentowanie dwóch modeli, ale Xiaomi Mi A3 posiada złącze Jack. Na dole umieszczono również głośnik mono, który jest zaskakująco głośny i oferuje przyzwoitej jakości dźwięk. Przy najwyższym poziomie głośności niektóre tony są zniekształcone. Po obniżeniu głośności wszystko wraca do normy.

Xiaomi Mi A3 jest pierwszym urządzeniem z serii, które wyposażone zostało w czytnik linii papilarnych umieszczony w ekranie. Testowaliśmy już to rozwiązanie w innych smartfonach chińskiego producenta i nie byliśmy z niego zadowoleni. Na szczęście Xiaomi zauważyło, że ich czytniki linii papilarnych w ekranie były wolniejsze od tradycyjnych. W konsekwencji Xiaomi Mi A3 posiada nową wersję czytnika linii papilarnych, który posiada większy sensor mający za zadanie poprawić szybkość odczytu. W rzeczywistości całość działa bardzo sprawnie.

Dużą wadę dla europejskich użytkowników z pewnością będzie brak NFC. Ten moduł nadal stosowany jest jedynie we flagowych smartfonach od Xiaomi. Pomimo obecności systemu Android One Xiaomi Mi A3 nie umożliwia skorzystania z płatności mobilnych przy użyciu Google Pay. Na pokładzie nie zabrakło portu podczerwieni, który obecny był również w poprzedniku, ale dużo bardziej wolelibyśmy zobaczyć zamiast niego NFC.

Xiaomi Mi A3 - Wyświetlacz

Wyświetlacz w Xiaomi Mi A3 jest niestety sporym krokiem wstecz. Ekran jest większy od panelu zastosowanego w poprzedniku i ma przekątną 6,08 cala. Zmieniono również proporcje, dzięki czemu urządzenie posiada większy ekran przy zachowaniu takiej samej szerokości. Co ważne zastosowano panel AMOLED, który charakteryzuje się doskonałą i głęboką czernią, niemal nieograniczonym kontrastem i równomiernym podświetleniem.

Wyświetlacz jest również jaśniejszy od panelu zastosowanych w poprzednich modelach Mi A. Xiaomi deklaruje jasność na poziomie 530 cd/m2. Przypominamy, że poprzednik oferował 403 cd/m2. Jaśniejsze podświetlenie jest przydatne w słoneczne dni, a różnica jest zauważalna.

Niestety, ale Xiaomi zdecydowało się na dosyć drastyczny kompromis. Wprowadzono ekran AMOLED, ale znacząco obniżono rozdzielczość. Najnowszy Xiaomi Mi A3 oferuje ekran w standardzie HD+. Rozdzielczość spadała z 2160 x 1080 pikseli do zaledwie 1560 x 720 pikseli, a na dodatek cały panel jest delikatnie większy niż w poprzedniku. Rozdzielczość HD+ jak łatwo można się domyśleć oznacza, że czcionki i krawędzie nie są idealnie gładkie. Można się do tego oczywiście przyzwyczaić, ale kładąc obok jakikolwiek smartfon z panelem Full HD różnica widoczna jest natychmiast.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Z drugiej strony niższa rozdzielczość znacząco wpływa na wzrost wydajności oraz czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Xiaomi Mi A3 - Wydajność

Przechodząc do wydajności Xiaomi postawiło na sprawdzony chip Qualcomm Snapdragon z serii 600. W tym wypadku zastosowano najnowszy model Snapdragon 665, który jest następcą modelu Snapdragon 660, który napędza poprzedni model Mi A2. Nowy procesor nie oferuje znacznie większej wydajności, a zmiany sprowadzają się głównie do obsługi nowych aparatów oraz 48 MP matrycy głównej.

Obie wersje posiadają 4 GB pamięci operacyjnej LPDDR4X. To obecnie standard w urządzeniach z przedziału cenowego Xiaomi Mi A3.

Średniopółkowy procesor w połączeniu z 4 GB RAM oraz niemalże niezmodyfikowanym systemem Android powodują, że urządzenia działa bardzo szybko i jest responsywne. Podczas testów nie zauważyliśmy żadnych spowolnień oraz przycięć.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Przetestowaliśmy Xiaomi Mi A3 w popularnych testach syntetycznych. W Geekbench 4 procesor Snapdragon 665 otrzymał 5672 punkty w teście wielowątkowym. ANTUTU zakończyło się wynikiem 141263. GFXBench zarejestrował 52 klatki na sekundę w teście T-Rex oraz 34 klatki na sekundę w Manhattan. Nieco gorzej wypadł test Manhattan 3.1 (36 klatek na sekundę) oraz Car Chase (13 klatek na sekundę).

Testowany smartfon jest nieco wydajniejszy od poprzedników, ale jednocześnie jego wydajność nie dorównuje tej znanej z droższych urządzeń. Przykładowo Xiaomi Mi 9T, które jest droższe o 500 zł zapewnia dużo wyższą wydajność, lepszy ekran oraz ma na pokładzie NFC.

Poniżej przedstawiamy wykres porównawczy. Umieściliśmy na nim wyniki osiągnięte przez inne smartfony ze średniej półki cenowej.


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących