Xiaomi Mi A3 - test średniaka z czystym Androidem i wydajną baterią

Xiaomi Mi A3 - Bateria

Ostatnio wielu producentów zaczęło oferować średniaki z pojemnymi akumulatorami. Ten trend bardzo nam się podoba. Żywotność baterii w Xiaomi Mi A3 jest imponująca. Ogniwo o pojemności 4030 mAh samo w sobie stanowi znaczący postęp w stosunku do akumulatora o pojemności 3010 mAh z Mi A3. Dodajmy do tego jeszcze energooszczędny procesor i zmniejszoną rozdzielczość baterii, a okaże się, że Xiaomi Mi A3 posiada rewelacyjną baterię. W teście baterii Geekbench 4 urządzenie rozładowało się po 10 godzinach i 53 minutach.

Nie jesteśmy zaskoczeniu brakiem wsparcia dla bezprzewodowego ładowania. Xiaomi musiało na czymś zaoszczędzić. Z drugiej strony doceniamy obecność Quick Charge 3.0. Dzięki niej Xiaomi Mi A3 obsługuje szybkie 18 W ładowanie, ale w zestawie znajdziemy klasyczną 10 W ładowarkę. To kolejny efekt cięcia kosztów.

Xiaomi Mi A3 - Aparat

Xiaomi Mi A3 jest pierwszym telefonem z Android One, który został wyposażony w potrójny aparat główny. Na pleckach umieszczono główny 48 MP obiektyw z przysłoną f/1,8 i PDAF, który do pomocy ma szerokokątną matrycę o rozdzielczości 8 MP z przysłoną f/2,2 oraz 2 MP sensor głębi z przysłoną f/2,2. Specyfikację techniczne matryc są lepsze, niż można by się było spodziewać po wycenie telefonu.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

W świetle dziennym Xiaomi Mi A3 jest w stanie bezproblemowo uchwycić ostre i szczegółowe zdjęcia z bardzo dobrym i naturalnym odwzorowaniem kolorów. Tryb bokeh nie działa najlepiej, ale po kilku próbach można wykonać przyzwoite zdjęcie portretowe.

Poniżej przykładowe fotografie.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Oprogramowanie aparatu zainstalowane na Xiaomi Mi A3 pozwala na wykonanie zdjęcia w pełnej rozdzielczości 48 MP w trybie Pro, ale nie zalecamy korzystania z tego rozwiązania. Ujęcia wykonane przy wykorzystaniu pełnej rozdzielczości są gorszej jakości niż ujęcia wykonane z użyciem technologi łączenia czterech pikseli w jeden. Finalnie 12 MP fotografia wygląda dużo lepiej, a rozdzielczość jest w zupełności wystarczająca.

Nie zabrakło szerokiej gamy trybów takich, jak panorama, grupowe selfie oraz inteligentne wybieranie sceny za pomocą AI. Filtry w czasie rzeczywistym również są obecne, ale działają nieco ospale i z zauważalnym opóźnieniem.

Jak na smartfon za 1099 zł Xiaomi Mi A3 pozytywnie zaskakuje jakością fotografii.

Z przodu umieszczono kamerkę, która znajduje się w wycięciu w ekranie. Posiada ona rozdzielczość 32 MP i przysłonę f/2,0. Podobnie, jak w przypadku aparatu głównego również tutaj można skorzystać z funkcji oferowanych przez AI. Nie zabrakło też funkcji łączenia pikseli, która dodatkowo potrafi rozjaśnić ujęcia wykonane przy gorszym oświetleniu. Jakość przedniego aparatu jest zadowalająca.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Xiaomi Mi A3 - Oprogramowanie

To właśnie oprogramowanie w znaczący sposób odróżnia Xiaomi Mi A3 od innych modeli chińskiego producenta. Model wyposażony jest w czystą wersję Androida 9.0 Pie, która nie zawiera żadnych dodatkowych aplikacji. Całość może być nieco ograniczona, ale za to każdy użytkownik może skonfigurować urządzenie do własnych potrzeb.

Jedyne aplikacje, jakie dodano w testowanym modeli to AliExpress oraz Mi Community.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Największą zaletą pracy pod kontrolą czystego Androida z Android One jest szybkość, z jaką udostępniane są wszelkie aktualizacja zabezpieczeń oraz rozwojowych.

Telefony z Android One, a więc także i Xiaomi Mi A3 mają zapewnione aktualizacje zabezpieczeń przez trzy lata od daty prezentacji oraz aktualizacje rozwojowe przez dwa lata od premiery.

Xiaomi Mi A3 - Podsumowanie

Xiaomi Mi A3 to świetnie zaprojektowany średniak, a jednocześnie flagowe urządzenie z systemem Android One. Dzięki aparatowi głównemu złożonemu z trzech obiektywów, czytnikowi linii papilarnych w ekranie oraz świetnej jakości wykonania to urządzenie, którego zakup z pewnością należy rozważyć.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Oczekiwali byśmy nieco szybszego działania, ale Snapdragon 665 to sprawdzony procesor, który z pewnością da sobie radę jeszcze przez długi czas. Niektórzy użytkownicy mogą narzekać na brak wersji z 6 GB pamięci operacyjnej RAM, ale należy pamiętać, że Mi A3 pracuje pod kontrolą mniej zasobożernego Androida One.

Xiaomi Mi A3 jest świetnym rywalem dla Google Pixel 3a, który nie jest dostępny w naszym kraju.

W cenie wynoszącej nieco ponad 1000 zł otrzymujemy świetny aparat, solidną wydajność oraz czysty system z gwarancją długotrwałych aktualizacji. Dodatkowo jeżeli użytkownikowi nie przeszkadza brak NFC może otrzymać opaskę Mi Band i 6 miesięczne ubezpieczenie ekranu w cenie.


Monitoring aktywności

Funkcja odtwarzania muzyki

Powiadomienia o połączeniach przychodzących