Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Mi Air Purifier 3C to najnowszy oczyszczacz powietrza Xiaomi, który sprawdzi się w pomieszczeniach do 106 m². Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i prostą w obsłudze aplikacją mobilną.

 • Funkcja: oczyszczacz
 • Maksymalna powierzchnia działania: od 106 m²
 • Wydajność: 320 m³/h
 • Filtry: Zintegrowany - wstępny, HEPA, węglowy
 • Rozmiar: 24 x 24 x 52 cm
 • Waga: 4,6 kg

Najnowszy oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 3C został wyposażony w wysokiej klasy filtr HEPA H13, który gwarantuje maksymalny przepływ powietrza na poziomie 320 m³/h, w pomieszczeniach do 106 m². Mechanizm czyszczenia oparty na systemie cyrkulacji powietrza 360° gwarantuje precyzyjne i szybkie dotarcie do wszystkim miejsc w danym otoczeniu.

System filtracji

Urządzenie Mi Air Purifier 3C zostało wyposażone w filtr zintegrowany, który zbudowany jest kolejno z trzech warstw:

 • Filtr wstępny, odpowiedzialny za zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, jak kurz, włosy czy sierść zwierząt,
 • Filtr węglowy, pochłaniający formaldehyd, lotne związki organiczne (LZO) i inne szkodliwe gazy, a także nieprzyjemne zapachy,
 • Filtr HEPA13, który jest w stanie usunąć 99,97% cząstek o średnicy równej lub większej 0,3 μm oraz patogeny, takie jak bakterie, wirusy, alergeny.

Jak zaleca producent, filtr należy wymieniać co 6-12 miesięcy. O tym, że filtr jest całkowicie zużyty poinformuje nas zarówno wskaźnik na wyświetlaczu, jak i powiadomienie na aplikacji.

Dodatkowy filtr do oczyszczacza Mi Air Purifier 3C kosztuje ok. 145 zł.

Montaż filtra jest bardzo prosty - wystarczy zdjąć górną część oczyszczacza i umieścić go w wyznaczonym miejscu. Warto również regularnie usuwać pył przylegający do otworów wentylacyjnych lub ścian obudowy, używając w tym celu np. odkurzacza.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Funkcje i sposób działania

Użytkowanie oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 3C jest proste i intuicyjne. Urządzenie posiada dwa przyciski funkcyjne, którymi możemy dokonać następujących czynności: Włączyć i wyłączyć urządzenie, zmienić tryb pracy oraz wygasić (częściowo lub całkowicie) wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje. To szczególnie przydatna funkcja, jeśli oczyszczacz stoi w sypialni i chcemy mieć go włączonego w nocy.

Jeśli chodzi o sposób pracy, możemy wybrać następujące tryby:

 • Automatyczny - dostosowuje prędkość działania wentylatora w zależności od jakości powietrza w pomieszczeniu,
 • Nocny - zapewnia niski poziom hałasu podczas wypoczynku,
 • Ręczny - ustawia i zapisuje w aplikacji obszar powierzchniowy oraz wydajność oczyszczania.

Na wyświetlaczu OLED, umieszczonym na przednim panelu oczyszczacza, widoczne są szczegółowe wartości PM2.5, wskaźnik Wi-Fi oraz wskaźnik jakości powietrza, sygnalizowany odpowiednim kolorem:

 • Zielony - stężenie PM2.5 mniejsze niż 76 µg/m3
 • Pomarańczowy - stężenie PM2.5 pomiędzy 76 µg/m3 i 150 µg/m3
 • Czerwony - stężenie PM2.5 większe niż 150 µg/m3

Aplikacja

Jak na nowoczesny oczyszczacz przystało, Mi Air Purifier 3C może być obsługiwany także z poziomu smartfona lub tabletu. Zdalne sterowanie umożliwia aplikacja Xiaomi Home (Mi Home), którą możemy pobrać za darmo ze sklepu Google Play lub AppStore. Pozwala ona skorzystać z wielu dodatkowych funkcji. Oprócz możliwości zdalnego uruchamiania oraz wyboru trybów, możemy na bieżąco obserwować aktualny poziom PM2.5 w otoczeniu, sprawdzać stan jakości filtra (stan zużycia w procentach oraz szacowana ilość dni), zaplanować czas pracy oczyszczacza, włączyć lub wyłączyć dźwięk powiadomień oraz aktywować blokadę rodzicielską. Oprócz tego możemy ręcznie zmieniać moc pracy wentylatora.

Aplikacja Xiaomi Home jest kompatybilna z Asystentem Google oraz Amazon Alexa.

Wygląd zewnętrzny

Mi Air Purifier 3C to niewielki oczyszczacz o wysokości 52 cm i szerokości 24 cm na 24 cm, który wyglądem przypomina inne konstrukcje oczyszczaczy Xiaomi z serii Mi Air Purifier. Biała, matowa obudowa i minimalistyczna stylistyka sprawiają, że urządzenie z pewnością dopasuje się do nowoczesnych wnętrz. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają wydajnego, ale niewielkiego oczyszczacza do swojego mieszkania - nie zajmuje wiele miejsca, a zalecana przestrzeń, którą należy zachować wokół sprzętu to ok. 20 cm.

Zaletą jest także wyświetlacz OLED, na którym możemy odczytywać dokładne wartości jakości powietrza - w większości urządzeń tego typu, informacje te pojawiają się wyłącznie na aplikacji lub za pośrednictwem sygnalizacji kolorami.

Niestety są również pewne niedogodności. Urządzenie Mi Air Purifier 3C nie posiada żadnych uchwytów ani kółek, umożliwiających wygodne przemieszczanie. I chociaż model jest dosyć lekki (waży 4,6 kg), to brakuje czegoś, co by pomogło w jego przestawianiu.

Xiaomi Mi Air Purifier 3C

Eksploatacja

Oczyszczacz testowaliśmy w pomieszczeniu o całkowitej powierzchni ok. 25 m² - sprawdziliśmy przede wszystkim przybliżony czas redukcji zanieczyszczeń do bezpiecznego poziomu (przy prędkości wentylatora ustawionej na maksimum). Aby to sprawdzić musieliśmy doprowadzić do "sztucznego" zanieczyszczenia pomieszczenia, używając aerozolu zapachowego oraz dymu z kadzidła.

Po rozprowadzeniu w pomieszczeniu dymu z kadzidła poziom PM2.5 (na mierniku*) wzrósł do ok. 70 µg/m³. W tym czasie uruchomiliśmy oczyszczacz, wybierając prędkość wentylatora ustawioną na najwyższą. Czas, jaki upłynął do osiągnięcia bezpiecznego poziomu PM2.5 (ok. 10 µg/m³) to ok. 18 min.

W przypadku rozpylenia aerozolu zapachowego miernik sygnalizował, że poziom PM2.5 wzrósł do ok. 85 µg/m³. Urządzenie pracowało (z maksymalną prędkością wentylatora) ok. 30 min. do osiągnięcia 10 µg/m³.

Porównaliśmy również dokładność wskazań sygnalizatora na urządzeniu z profesjonalnym miernikiem jakości powietrza. Zauważyliśmy niewielką różnicę pomiędzy wskazywanymi wartościami, która wynosiła ok. 5-10 µg/m³ (przy czym na mierniku pojawiała się zawsze wyższa wartość niż na wyświetlaczu oczyszczacza).

Sprawdziliśmy również, jak prezentuje się pobór mocy w trybie ustawionym na minimalną i maksymalną prędkość działania oczyszczacza. W pierwszym przypadku odnotowaliśmy wynik 2,5 W, natomiast ustawiając prędkość na najwyższą - 29 W, czyli tak jak deklaruje producent. To bardzo zadowalający wynik.

Jeśli chodzi o głośność tutaj również nie mamy nic do zarzucenia. Urządzenie działające na minimalnych obrotach jest praktycznie niesłyszalne. Maksymalny poziom hałasu jaki odnotowaliśmy to ok. 60 dB.

*Zmiany poziomu PM2.5 sprawdzane były za pomocą detektora smogu Benetech GM8803 umieszczonego obok oczyszczacza.

Podsumowanie

Oczyszczacz Xiaomi Mi Air Purifier 3C to funkcjonalne i proste w obsłudze urządzenie, które sprawdzi się w większych mieszkaniach czy niewielkich domach jednorodzinnych. Ciekawa konstrukcja, nowoczesny design i kompaktowe rozmiary sprawiają, że sprzęt idealnie dopasuje się do nowoczesnych wnętrz. Zaletą matowej obudowy jest to, że nie widać na niej zbierającego się kurzu oraz odcisków palców. Jeśli chodzi o konstrukcję, zabrakło jedynie uchwytów lub kółek, które ułatwiłyby przenoszenie oczyszczacza.

Jak deklaruje producent, czas zużycia filtrów określany jest na ok. 6-12 miesięcy. Po tym czasie będziemy musieli wyposażyć się w nowe filtry, które kosztują ok. 144 zł

Za sam oczyszczacz zapłacimy ok. 500 zł.