Xopero Backup & Restore

Xopero Backup&Restore to rozwiązanie, z pomocą którego firmy są w stanie stworzyć kompletną politykę backupu i disaster recovery na własnej infrastrukturze. Rozwiązanie zabezpiecza wszystkie kluczowe dane - od pojedynczych plików, po bazy danych, serwery fizyczne i hosty wirtualne.

Xopero Backup & Restore - instalacja i konfiguracja

Producent Xopero Backup & Restore daje możliwość bezpłatnego testowania rozwiązania przez 30 dni - wystarczy odwiedzić stronę i pobrać plik instalacyjny.

Serwerem backupu może stać się dowolna maszyna fizyczna lub wirtualna, która spełnia minimalne wymagania instalacji oprogramowania - to właśnie na tym etapie wybieramy preferowane przez nas urządzenie. Kopie zapasowe mogą być przechowywane na zasobach lokalnych, iSCSI oraz udziałach sieciowych SMB.

Xopero Backup & Restore

Xopero wymaga instalacji aplikacji klienckiej na urządzeniach, które mają zostać objęte backupem. Jest ona odpowiedzialna za odtwarzanie danych, a także synchronizację aktówki. Działa w tle i nie wymaga ingerencji użytkownika. Dzięki powyższemu rozwiązaniu, po utworzeniu projektów backupu oraz skonfigurowaniu folderu aktówki nie ma konieczności uruchamiania aplikacji klienckiej, natomiast usługa będzie działać w tle i wykonywać powierzone operacje. Obsługa programu jest intuicyjna, za co duży plus dla producenta.

Rozwiązanie Xopero Backup & Restore posiada również aplikację do centralnego zarządzania - Management Center. Za jej pomocą można zdalnie tworzyć projekty backupu i odzyskiwać dane na dowolne urządzenie, zarządzać użytkownikami, monitorować logi oraz zarządzać ustawieniami aplikacji klienckich i całą polityką backupu.

Xopero Backup & Restore

Program umożliwia stworzenie projektu backupu, w którym wybieramy rodzaj danych (dostępne możliwości różnią się w zależności od tego, czy na urządzeniu tworzymy endpoint czy serwer), ustalamy także harmonogram wykonywania kopii zapasowych, a w przypadku plików możemy dodać filtry. Mamy do dyspozycji opcję zarządzania szablonami projektów plikowych. Użytkownik z poziomu Management Center wybiera katalogi, które chce zabezpieczać oraz określa harmonogram, zgodnie z którym wykonane mają zostać ich kopie. Tak przygotowany szablon zostaje przypisany do wybranych urządzeń końcowych - powstają odpowiednie projekty, które realizowane są według zdefiniowanego planu.

Co jest warte uwagi to fakt, że funkcjonalność pozwala rozsyłać projekty do urządzeń, które posiadają nieaktywną sesję, czyli takich, które w momencie konfigurowania szablonu, nie są połączone z serwerem backupu. Należy mieć też na uwadze, że edycji i usunięcia projektów może dokonać jedynie Administrator.

Xopero Backup & Restore

Trzeba przyznać, że wybór możliwości i określenia rodzaju oraz lokalizacji plików są ogromne, za co należy się kolejny plus. Można wykonać zarówno kopię zapasową plików, jak i obrazu dysku, baz danych MS SQL,MySQL, PostgreSQL, Firebird, pojedynczego hosta Hyper-V oraz VMware, serwera pocztowego Exchange, SystemState, dysków sieciowych i serwera FTP. Dodatkowo, możemy dołączyć skrypty pre/post odpowiedzialne za wykonywanie działań przed wykonaniem kopii lub po jej zakończeniu.

Przygotowanie szablonu pozwala na zachowywanie kopii w ściśle określonych przez użytkownika ramach, dzięki czemu ma się gwarancję, że zostanie zachowane wszystko, co niezbędne i ważne.

Xopero Backup&Restore - główne cechy i funkcje

Zaletą Xopero Backup & Restore jest możliwość kompleksowego zabezpieczenia dowolnej infrastruktury, niezależnie od jej wielkości. Dzięki temu w jednym centrum zarządzania tworzymy i definiujemy uprawnienia dla dowolnego urządzenia, zarówno w sieci lokalnej, jak i na maszynie wirtualnej bądź zdalnej. Administrator otrzymuje pełen wgląd do każdego z utworzonych kont - zaczynając od ilości przesłanych danych, kończąc na możliwości zdalnego ich przywrócenia na dowolne urządzenie.

Xopero Backup & Restore

Warto zauważyć funkcję Smart Image Backup – pozwala stworzyć kopię zapasową całego urządzenia – z systemem, zainstalowanymi aplikacjami, ustawieniami, usługami oraz danymi. Dzięki temu w razie awarii szybko odtworzysz całe środowisko na obecnym lub zupełnie nowym urządzeniu. Mechanizm pozwala na wykonywanie kopii przyrostowych. Wszystkie tworzone są automatycznie, nie wpływając na jego pracę.

Jedną z wielu ciekawych i praktycznych funkcji jest Smart Virtual Recovery. Mamy tu do czynienia z technologią, która umożliwia zwirtualizowanie systemu. Dzięki temu po wystąpieniu awarii można bardzo szybko odtwarzać całe środowisko z kopii zapasowych i przywrócić wszystkie systemy z powrotem do pracy. Pozwala to na ograniczenie przestojów oraz gwarantuje brak utraty danych. Technologie Smart Recovery są dostępne w ramach licencji - otrzymuje się je w pakiecie, nie są one płatnymi dodatkami.

Xopero Backup&Restore - podsumowanie

Xopero Backup & Restore ma interfejs zaprojektowany w przyjazny sposób, co zapewnia łatwa i szybką obsługę. Mamy tu do czynienia z kompleksowym rozwiązaniem, obejmującym zaskakująco wiele aspektów, dzięki czemu każda firma będzie w stanie wykorzystać to rozwiązanie w optymalny dla siebie sposób. Można przekonać się o tym w każdej chwili, pobierając darmowa wersję testową - ma ona pełną funkcjonalność i pozwala na używanie Xopero przez 30 dni. W razie jakichkolwiek pytań można liczyć na w pełni polskie wsparcie techniczne, a jak podają statystyki ZenDesk, jest ono aż ośmiokrotnie szybsze niż u konkurencji.

Xopero Backup & Restore to doskonały program do tworzenia kopii zapasowych, jak i przywracania danych zarówno poszczególnych plików, jak i całych obrazów. A ponieważ obsługa jest prosta i mamy wiele różnych, praktycznych funkcji, w tym korzystanie z skryptów pre/post, wypada polecić go każdej firmie, która chce zabezpieczyć się na wypadek awarii bądź utraty danych.

Xopero Backup & Restore