Xperia Tablet Z

Sony Xperia Tablet Z robi spore wrażenie wizualne – to jeden z najładniejszych i najcieńszych modeli z 10-calowym ekranem. Obudowa nie jest tak sztywna jak w tablecie Samsunga, ale jak na swoją grubość (7 mm) to mocna i starannie wykonana konstrukcja. Co istotne, spełnia wymogi klasy ochrony IP55 i IP57. Może leżeć w wodzie przez pół godziny i jest odporna na strumienie wody czy kurz. Wszystkie gniazda zamontowane w obudowie zamknięte są szczelnymi klapkami, dlatego czasami trudno je zauważyć.

Tablet wyposażony jest w czytnik kart pamięci microSD, gniazdo na małe karty SIM, małe gniazdo USB (służy do przesyłania danych i ładowania akumulatora) oraz słuchawkowe. Ma też modem LTE/4G, dwuzakresową kartę Wi-Fi IEEE 802.11a/b/g/n (2,4 / 5 GHz), Bluetooth 4.0 i 16 GB wbudowanej pamięci flash. Za wydajność tabletu odpowiedzialna jest platformą Snapdragon S4 Pro, w której skład wchodzi czterordzeniowy procesor Krait (1,5 GHz) i procesor Adreno 320.

Producent duży nacisk położył na możliwości multimedialne, dodając własne aplikacje do odtwarzania i gromadzenia plików muzycznych. Zamontowane głośniki to jedne z lepszych konstrukcji wśród testowanych tabletów. Jest też czujnik podczerwieni, który umożliwia wykorzystanie tabletu jako programowalnego pilota do zarządzania pracą odtwarzacza czy telewizora. Obsługuje technologię NFC, którą można wykorzystać np. do szybkiego oglądania zdjęcia z tabletu na ekranie telewizora.

Zobacz również:

  • PS5 – gdzie kupić tanio konsolę? Kompletna lista sklepów z PlayStation 5 [04.08.2023]

Ekran, wykonany w technologii IPS, pracuje w naturalnej rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Wyświetlany na nim obraz ma przyjemną dla oka temperaturę barwową (6492 K) i wysoką jasność (371 cd/m2).

Niestety, coś za coś: akumulator nie należy do najpojemniejszych. Trudno się temu dziwić, zważywszy na niewielką grubość obudowy. Wystarcza na ponad sześć godzin przeglądania stron internetowych (przy jasności ekranu zmniejszonej do 200 cd/m2) i około pięciu godzin odtwarzania filmu HD z YouTube’a.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: