Xperia Tablet Z2

Miesiąc temu skończyłem test najlepszych tabletów z Androidem, w którym obok Samsunga Galaxy Note 10.1 2014 w ścisłej czołówce znalazł się model Sony Xperia Tablet Z. Teraz dostaliśmy jego najnowszą wersję Sony Xperia Tablet Z2 i wiecie co? Jest jeszcze lepszy. Szkoda, że nie przyszedł wcześniej, bo pewnie wygrałby poprzedni test.

Brak wybrzuszeń, czy rozrzedzającego się profilu to znak rozpoznawczy tabletów Sony i Xperia Tablet Z2 również kontynuuje tą tradycję. Dzięki temu tablety sony wyróżniają się na tle konkurencji niebywale cienką obudową Poprzednik miał tylko 6,9 mm grubości, Z2 jest jeszcze cieńszy (172 x 266 x 6,4 mm) i lżejszy o 56 g (439 g). Sony Xperia Tablet Z2 to jeden z najcieńszych i zarazem najlżejszych tabletów (439 g). Nawet iPad Air mu nie dorównuje (240x170x8 mm, 478 g).

Xperia Tablet Z2

W tej chwili nie mam już Z-etki, ale wydaje mi się, że Xperia Tablet Z2 jest nieco mocniejszy. Trudniej jest wypaczyć ekran, naciskając dolną stronę obudowy. Oczywiście daleko mu pod tym względem do Samsunga czy iPada, które są bardzo sztywne.

Zobacz również:

  • Ile trwa dostawa PlayStation 5? Sklepy nam odpowiedziały! [30.01.2023]
  • Jeden z najlepszych tabletów na rynku w promocji! To świetny moment na rozbudowę swojego biurowego zestawu
Xperia Tablet Z2

Sony Xperia Tablet Z2 i Xperia Tablet Z zamknięte są w bardzo cienkiej i jednej z najładniejszych obudów o równych płaskich kształtach. Spełnia ona wymagania normy IP58, czyli jest cąłkowicie odporna na dzianie kurzu i można ją zanurzać w wodzie o głębokości metra, ale nie dłużej niż 30 minut. Prawie wszystkie gniazda ukryte są za specjalnymi zaślepkami uniemożliwiającymi przedostanie się kurzu wody. Jednie gniazdo słuchawkowe jest odsłonięte.

Xperia Tablet Z2
Xperia Tablet Z2

Ekran

Według producenta ekran w porównaniu do poprzednika Sony Xperia Tablet Z2 mabyć jeszcze lepszy, piękniejszy itd. Mi w zupełności wystarczał ten montowany w Sony Xperia Tablet Z (10,1 cali i rozdzielczość 1920x1200 pikseli), ale byłem ciekawy co tam takiego fajnego wymyślili. Jak się okazuje to co najważniejsze nie uległo zmianie, jest ta sama przekątna, rozdzielczość, również kąty widzenia są tak samo szerokie jak w Sony Speria Tablet Z. Różnica wg producenta tkwi natomiast w jakości pracy wyświetlacza. System pozycjonowania dotyku potrafi zarejestrować 10 pkt jednocześnie.

Xperia Tablet Z2

Sony Xperia Tablet Z2 wyposażony jest też w zaawansowane narzędzie do regulacji balansu bieli. Znajdziemy je w opcjach ustawienia wyświetlacza.

Ja do tego podchodzę sceptycznie bo tablet to nie monitor dla grafików i wystarczy jak będzie dysponował ekranem o szerokich kątach widzenia, wysokiej jasności (do komfortowej pracy w słoneczne dni na zewnątrz) i w miarę naturalną temperaturą barwową. Sony spełnia te warunki oferując maksymalną jasność na poziomie 405 cd/m2, czyli niewiele mniej niż najlepszy pod tym względem tablet Samsunga Galaxy Note 10.1 2014 (428 cd/m2).

Xperia Tablet Z2

Wydajność

Sony Xperia Z2 tablet wyposażony jest w czterordzeniową platformę Qualcomma Snapdragon 800. Znajdziemy ją w większości najwydajniejszych smartfonów i tabletów. W jej skład wchodzi procesor ARM Krait 400, który pracuje z częstotliwością 2,3 GHz a w przetwarzaniu grafiki 3D wspiera go wydajny układ graficzny Adreno 330. To świetny tandem, który pozwala na komfortowe granie nawet w najbardziej wymagające gry.

Xperia Tablet Z2
Xperia Tablet Z2
Xperia Tablet Z2

Potwierdza to najwyższy możliwy do uzyskania wynik Maxed Out uzyskany w teście 3DMark ICE Storm (sprawdza wydajność w rozdzielczości 720 p) i ICE Storm Extreme (1080p). Nawet przy najwyższych ustawieniach detali takie gry Anomaly 2 (1030363 pkt), czy zbudowane w oparciu o silnik Unreal (Epic Citadel – 58 kl./s) działają płynnie i komfortowo.

Xperia Tablet Z2
Xperia Tablet Z2

W teście Antutu 4 Sony Xperia Z2 tablet otrzymał również bardzo wysoką notę 30366 pkt. Ostatecznie w ocenie wydajności uzyskał 9,1 pkt na 10 możliwych do zdobycia. Lepszy okazał się jedynie tablet Samsunga Galaxy Tab 10.1 2014 Edition ( również wykorzystuje platformę Snapdragon 800), który osiągał w testach (np.: Antutu - 35724 pkt), Quadrant - 21932 pkt) kilkuprocentową przewagę. Sony Xperia Tablet Z2 okazuje się o kilkadziesiąt procent wydajniejszym tabletem niż poprzednik Xpera Z.

Xperia Tablet Z2
Xperia Tablet Z2
Xperia Tablet Z2

Czas pracy na baterii

Test przeglądania stron internetowych w pętli potwierdził, że tablet Sony jest jeszcze bardziej energooszczędny. Uzyskany wynik 454 minut jest o ponad godzinę dłuży niż Xperii Tablet Z. Co szczególnie trzeba docenić w kontekście tego że Xperia Tablet Z2 dysponuje jeszcze cieńszą obudową. Testy przeprowadziliśmy przy tej samej jasności ekranów (200 cd/m2).

Xperia Tablet Z2