Xperia Z Ultra

Jeden z największych fabletów, dostępnych obecnie w sprzedaży.

To ekstremalna konstrukcja z ogromnym 6,4-calowym ekranem, który pracuje w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Jest o prawie trzy centymetry dłuższy i o 2,5 centymetra szerszy od Samsunga Galaxy Note 4, ale – co niespodziewane – jest zarazem jednym z najcieńszych (6,5 mm). Duże rozmiary fabletu sprawiają, że niezbyt wygodnie używa się go jako telefonu. Problemem jest jego przenoszenie, bo nie w każdej kieszeni się zmieści. Pod tym względem jest mu bliżej do tabletu niż do smartfona.

Polecamy: Fablety w testach. Ekrany-giganty i dyskusyjna wygoda

Zobacz również:

  • Najlepsze telewizory MINI LED 2022 - przegląd topowych modeli
  • Taniej się nie da, najlepsze promocje na PlayStation 4 i PS5 - konsole, gry, akcesoria

Wodoszczelna obudowa pozwala Xperii Z Ultra przetrwać zanurzenie do głębokości metra. Prawie wszystkie gniazda (oprócz słuchawkowego) zakryte są za specjalnymi klapkami, które chronią przed przedostaniem się do wnętrza fabletu wody i pyłu. Pomimo niewielkiej grubości producentowi udało się zachować odpowiednią sztywność obudowy.

Matryca IPS o szerokich kątach widzenia oferuje dobrą jakość obrazu, ale jasność wyświetlacza należy do przeciętnych (387 cd/m2). Na pochwałę zasługuje dobry kontrast wyświetlanego obrazu oraz odwzorowanie czerni. Ma też dobrej jakości głośniki, przez co idealnie nadaje się do oglądania materiałów multimedialnych. W Xperii Z Ultra zastosowano platformę Snapdragon 800 z procesorem Krait 400 (2,15 GHz) i układem graficznym Adreno 330. W testach wydajności wypada gorzej niż zwycięzca testu, ale z przetrwarzaniem grafiki 3D nie jest źle. Można też do niej podłączyć kontroler Sony.

Zastosowany w urządzeniu akumulator ma pojemność 3050 mAh. Widać, że producentowi zależało na stylowej i cienkiej obudowie kosztem zastosowania mniejszej baterii. W teście PCMark z pełną jasnością ekranu Xperia Z Ultra pracowała przez 4 godz. i 11 minut. Zmniejszenie jasności z 387 do 200 cd/m2 wydłużyło jego pracę do 5 godz. i 10 minut.

Xperia Z Ultra

Czas pracy na baterii podczas przeglądania stron internetowych jest wyraźnie krótszy od najlepszych wyników, ale to i tak spore osiągnięcie zważywszy na pojemność baterii i wielkość ekranu (6 godz. i 53 minuty; Ascend Mate 7 pracuje prawie dwukrotnie dłużej). Sony Xperia Z Ultra jest jednak dużo większa i tańsza.