Yamo Game Engine F.E.A.R. 2

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Ciekawa stylistyka

Wady:

  • Głośna praca

Założeniem twórców komputera było nawiązanie stylistyką komputera do drugiej części kultowej gry F.E.A.R. W tym celu obudowa została oklejona specjalną grafiką, do każdego komputera dodawana jest też pełna wersja gry F.E.A.R. 2 Project Origin.

Założeniem twórców komputera było nawiązanie stylistyką komputera do drugiej części kultowej gry F.E.A.R. W tym celu obudowa została oklejona specjalną grafiką, do każdego komputera dodawana jest też pełna wersja gry F.E.A.R. 2 Project Origin. Podobne rozwiązanie zastosowano w komputerze tej samej firmy Wiedzmin 2R, który oklejono grafiką nawiązującą do gry. Yamo Game Engine F.E.A.R. 2 miał swoją premierę o godzinie 13.13 w piątek trzynastego (luty 2009) i według producenta został stworzony, aby gracze mogli w pełni doświadczyć zaawansowanych graficznie efektów oferowanych przez F.E.A.R. 2 oraz inne wymagające gry. Sprostać takim wymaganiom ma grafika z chipsetem ATI Radeon 4850 i pamięcią 1 GB DDR3, procesor AMD Phenom X3 8450 oraz dwie pamięci GEIL DDR2 800 MHz o łącznej pojemności 2 GB.

Wejścia, wyjścia

Tuż pod wnękami 5,25 cala znajduje się czytnik kart pamięci (20 w 1), oraz trzy gniazda USB. Z tyłu komputera znajdziemy aż 8 gniazd USB, dwa FireWire (w tym jedno mniejsze), komplet wyjść i wejść audio (karta dźwiękowa zintegrowana jest z płytą główną), dwa złącza DVI wyprowadzone z karty graficznej oraz wyjście S-Video. Brakuje gniazda eSATA, które umożliwiałoby podłączenie szybszych zewnętrznych dysków.

Wnętrze

Obudowa wyposażona jest w trzy kieszenie na twarde dyski (jedna zajęta jest przez twardy dysk). Zbyt długa karta graficzna blokuje dostęp do jednej kieszeni, co pozwala na zamontowanie tylko jednego dodatkowego dysku. Płyta główna wyposażona jest w sześć gniazd SATA, z czego pięć jest wolnych, bo napęd optyczny podłączono do gniazda PATA. Wolne gniazda SATA możemy wykorzystać do wyprowadzenia dodatkowych gniazd eSATA, które możemy zamontować w miejsce kart rozszerzeń. Zastosowana płyta główna Gigabyte oparta jest na chipsecie AMD 770 czyli tańszej wersji AMD 790FX (wsparcie dla technologii CrossFire X, czyli możliwość podłączenia do czterech kart graficznych) i wyposażona jest tylko w jeden slot PCI Express.

Wydajność

Komputer wyposażony jest w szybką kartę graficzną o dobrym stosunku wydajności do ceny ATI Radeon HD 4850, która posiada pełne wsparcie dla biblioteki DX 10.1 (implementowana jest w coraz większej liczbie gier). Zastosowany procesor AMD X3 Triple Core 8450 to niestety niezbyt wydajna jednostka, która dobrze wypada w testach wykorzystujących jego wszystkie rdzenie, niestety z tym mają problemy starsze jak i najnowsze gry. Procesor ten dobrze znosi podkręcanie nawet o kilkadziesiąt procent. Niestety sam proces podkręcania jest dosyć złożony i wymaga odpowiedniej płyty głównej. Warto jednak spróbować, bo z pewnością pozytywnie wpłynie na wydajność komputera w grach. Nawet z procesorem pracującym na nominalnych ustawieniach komputer ten możemy ze spokojem polecić graczom, którym zależy głownie na dobrym stosunku wydajności do ceny. W cenie nieco ponad 3000 zł otrzymujemy jednostkę, która dobrze radzi sobie z najnowszymi grami i to w wysokich rozdzielczościach. W Far Cry 2 możemy bez problemów grać w rozdzielczości 1920x1200 pikseli i to z maksymalnym poziomem szczegółowości (32 kl./s). Podobny wynik osiągnął Crysis w rozdzielczości 1280x1024 pikseli, można więc bez problemów pograć w najnowsze gry.

Komfort pracy

Niestety komputer ten nie należy do najcichszych, nawet bez zbytniego obciążenia przy uruchomionym systemie generuje hałas na poziomie 35 dB, dłuższe obciążenie powoduje wzrost głośności do ponad 40 dB co już wyraźnie słychać.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier